Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 4116
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walim: „Wielkanocne Tradycje Kulinarne w Górach Sowich – edycja 2016”/Rozdanie nagód

Sobota, 19 marca 2016, 6:45
Autor: opr.red.
Walim: „Wielkanocne Tradycje Kulinarne w Górach Sowich – edycja 2016”/Rozdanie nagód
Fot. www.walim.pl
17 marca w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu odbył się konkurs kulinarny „Wielkanocne Tradycje Kulinarne w Górach Sowich – edycja 2016”. Zapraszamy na fotorelację z rozdania nagród.

W tym roku do konkursu przystąpiło 9 uczestników – mieszkańców gminy Walim – którzy zaprezentowali łącznie 18 potraw. Stoły zostały suto zastawione potrawami niewątpliwie kojarzącymi się z Wielkanocą – jajami w różnym wydaniu, pasztetami, galantyną, drobiem faszerowanym. Nie zabrakło także miejscowych rękodzielników, którzy zaprezentowali swoje prace wykonane w klimacie Świąt Wielkiej Nocy.

Trzyosobowa komisja w składzie oceniała sposób prezentacji potraw, walory smakowe oraz dekorację stołu.

I miejsce i tytuł „Mistrza Jaja” przyznano Pani Stanisławie Ryl z Zagórza Śląskiego za zupę świąteczno-śniadaniową, II miejsce Pani Helenie Słojewskiej za babeczki wielkanocne, natomiast III miejsce Panu Jackowi Frątczakowi z Michałkowej za gruszkę wielkanocną.

Osoby te przygotowały wyjątkowe dania docenione przez komisję i nagrodzone bonami pieniężnymi o wartości: 350 zł, 300 zł oraz 250 zł. Pozostali uczestnicy również otrzymali gratyfikację w formie bonów pieniężnych o wartości 200 zł. Fundatorem nagród było Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

Organizacją imprezy zajęło się Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu – Powiatowy Zespół Doradców w Wałbrzychu.

Obszerna fotorelacja z konkursu: TUTAJ

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group