• Piątek, 21 czerwca 2019
  • Godz. 1:58
  • Imieniny: Alicji, Alojzego
  • Czytających: 3102
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wieża trzech gmin

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 31 grudnia 2018, 14:30
Aktualizacja: 16:38
Autor: red
Fot. UG Stare Bogaczowice
Najpiękniejsza wieża widokowa na Dolnym Śląsku została uroczyście otwarta 29 grudnia. W obecności ogromnej rzeszy turystów i przy udziale parlamentarzystów, władz województwa , inicjatorzy i wykonawcy obiektu dokonali uroczystego przecięcia wstęgi . Tylko pogoda nie dostosowała się do okoliczności ale wszyscy obecni zapewniali że wrócą tu jeszcze nie raz więc będzie okazja do podziwiania pięknych panoram.

Intensywny rozwój kurortu Szczawno-Zdrój i kompleksowej przedsiębiorczości związanej z leczeniem oraz obsługą kuracjuszy, rozpoczął się w roku 1815, kiedy to Jan Henryk VI Hochberg postanowili stworzyć uzdrowisko na europejskim poziomie. W jego cieniu zaczęły też rozwijać się uzdrowiskowo i turystycznie Stare Bogaczowice, przez znawców określano je jako perłę Gór Wałbrzyskich. „Deutsche Baderbuch” opracowany przez Cesarki Urząd Zdrowia ujął miejscowość w wykazie uzdrowisk. Działały tu trzy ujęcia wód mineralnych.

Położone w bezpośrednim sąsiedztwie wspaniałego pasma górskiego, jakim są Sudety, stanowiło idealne miejsce do wypoczynku.

August Zemplin, pierwszy lekarz uzdrowiska w Szczawnie, w swojej publikacji „Die Brunnen- und Molken-Anstalt zu Salzbrunn” (Instalacje dla wód mineralnych i kuracji mlecznych w Szczawnie) z 1841 r. podaje że na szczycie Trójgarbu królewski nadleśniczy Bräuner ze Starych Bogaczowic wystawił małą leśniczówkę otwartą dla gości chcących podziwiać widok na Śnieżkę. Leśniczy udostępniał chętnym przybyszom lunetę.

Zdrowe górskie powietrze, mieszane lasy bogate w jagody i grzyby, gęsto ustawione stoły i ławki na ścieżkach spacerowych stały się atrakcją dla kuracjuszy. Oferowano wycieczki po najbliższej okolicy ale również do Książa i Bolkowa, na Chęlmiec a nawet na Śnieżkę i do Trutnowa.

W samych Bogaczowicach zwiedzano ruiny kościoła św. Mikołaja, na stoku znajdującym się na północ od zakładu kąpielowego wytyczono do dziś widoczne ścieżki spacerowe a na szczycie ustawiono altanę z której roztaczał się widok na znaczną cześć wsi. Jako najlepszy punkt widokowy polecano Wzgórze Bismarcka do którego prowadziła 600 metrowa ścieżka od restauracji „Złota Kotwica” a jej przejście zajmowało ok. 20 minut. Ze szczytu można było podziwiać wieś od pierwszego do ostatniego budynku, oraz Śnieżkę, Ślężę, Jawor , Strzegom, Książ, Wałbrzych. Poprowadzono szlak na Trójgarb, gdzie od 1 maja do 1 listopada działało sezonowe schronisko, wieża widokowa, hala taneczna i plac zabaw.

Jeszcze w wydanej 1929 roku książce „Kirchliche Bilderkunde Schlesiens” Paul Knotel używa nazwy Bad Alt Reichenau.

W latach 50. ubiegłego wieku na szczycie Trójgarbu w wzniesiono wieżę triangulacyjną która pełniła również funkcję wieży widokowej do końca lat 70. Widok na Karkonosze można było podziwiać z drugiego szczytu góry, który w tej chwili też już jest zasłaniany przez młody las.

Dlatego dwa lata temu zrodziła się inicjatywa trzech gmin; Starych Bogaczowic i Czarnego Boru na terenie których leży góra oraz sąsiadującego Szczawna-Zdroju, by nawiązać do tradycji i zapewnić dużą atrakcję turystyczną poprzez wzniesienie wieży widokowej. Po pokonaniu różnych trudności w sierpniu wylano fundamenty pod konstrukcję wieży, a 11 października rozpoczęto montaż elementów wieży. Jej trójkątny kształt symbolizuje przymierze trzech gmin, na granicy których inwestycja powstanie. Wieża liczy 27 m wysokości , a z jej trzech tarasów, pomiędzy 17 a 23 metrem można podziwiać panoramę Sudetów zachodnich i środkowych.

Źródło: Urząd Gminy Stare Bogaczowice

Twoja reakcja na artykuł?

25
86%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
3
10%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ewa 31-12-2018 17:17
pięknie :) oby tylko turyści umieli zabierać ze sobą śmieci ze szczytu :)
~wal 31-12-2018 19:43
A co ze Schroniskiem pod Trójgarbem?
~piękna wieża 1-01-2019 8:41
~wal tutaj zadajesz takie pytania?? hehehhehehehehhe ...jejku
~inż. A. Partacz 1-01-2019 10:44
Turyści zabierają ze sobą swoje śmieci. Pozostawia je hołota.
~wyzwalacz 1-01-2019 11:01
Przestańcie stręczyć te szwabskie nazwy i dykteryjki bo robi się to niesmaczne.
~podprogowiec 1-01-2019 11:26
do: ~wyzwalacz (11:01)
A myślisz że w jakim celu zostały przejęte lokalne i ogólnopolskie portale przez grupy medialne zza Odry?
~Donald... Duck 1-01-2019 15:46
Wieża naprawdę piękna! Odwiedziłem dzień po tym "spędzie" i, co ciekawe, Stwórca zapewnił dużo lepszą pogodę! Nie wiem dlaczego, ale się domyślam! Zapewne nie podobała Mu się obecność tam jakiegoś "dżenderowca" (chłopa w białej! sukience!). Skoro Stwórca jest przyjacielem (?) Polski, to z pewnością orientuje się w niuansach naszego bardzo trudnego języka. Zatem jak zobaczył napis "Szczawno - Zdrój" to się lekko wkurzył, tym bardziej, że widział uśmiechniętą facjatę "szefa" tego miasteczka, co oznaczało, że ten ortograficzny "babol" temu dostojnikowi w niczym nie przeszkadzał, by swoją "buzią" wyrażać niezmierne zadowolenie z tego, że On "cuś" tu zrobił dla swoich "fanów", którzy wybrali go na kolejne 5 lat "budzenia" (czytaj: usypiania!) Szczawna-Zdroju! Trudno zgłębić myśli Stwórcy, ale można być pewnym, że nie toleruje nieuctwa! Nieukom, którzy głosowali w Szczawnie-Zdroju na swojego nieuka, załączam link, który (być może) wyjaśni im, o co mi chodzi ;) ... "Łącznik, jak jego nazwa wskazuje, służy do łączenia znaków. Jego użycie jest szersze niż dywizu; stosuje się go do: tworzenia wyrazów złożonych o członach równorzędnych znaczeniowo. Robi się to metodą łączenia wyrazów członowych bezpośrednio, czyli bez spacji." !!! :) ...
~ 2-01-2019 10:11
Bogu nie powinien przeszkadzać gender, bowiem stworzył człowieka na wzór i podobieństwo swoje
~Inz. A. Partacz 2-01-2019 15:03
Gender to nie czlowiek. Bog go nie stworzyl.
~Troll 2-01-2019 20:43
Ooo! Wieża Trzech Gmin, i jeszcze ani jednego kapelana wieżowego wraz z leśnym konfesjonałem nie przydzielono "z woli ludu"????
~Widzielec 2-01-2019 22:34
A jakby tak zamontować na wejściu taki kołowrotek liczący wchodzących, i po paru miesiącach podać jak bardzo potrzebna była ta inwestycja za ca 1.8 bańki
~~Bart 4-01-2019 20:55
https://youtu.be/xp3OeWe0RVk

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group