Niedziela, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 3278
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Władze Boguszowa–Gorc wzięły udział w obchodach 60–lecia przyznania praw miejskich miastu Radzionków

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Środa, 26 października 2011, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: PAW
Fot. UM w Boguszowie–Gorcach
Samorządowcy z Boguszowa–Gorc uczestniczyli w uroczystych obchodach 60–lecia nadania miastu Radzionków praw miejskich. Boguszów–Gorce i Radzionków są miastami partnerskimi.

Główne obchody związane z rocznicą nadania praw miejskich rozpoczęły się od kameralnego spotkania w Urzędzie Miasta, w trakcie którego dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy i portretu gen. Jerzego Ziętka - naczelnika Radzionkowa w latach 1929-1939. Kolejnym punktem obchodów była msza święta w kościele św. Wojciecha, odprawiona w intencji miasta i jego mieszkańców. Po mszy, w Centrum Kultury „Karolinka”, odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Oprócz radzionkowskich radnych i mieszkańców, przybyli na nią m.in.: poseł na sejm RP Jacek Brzezinka, senator Maria Pańczyk-Pozdziej, starosta tarnogórski Lucyna Ekkert, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Gustaw Jochlik, prezydent Piekar Śląskich Wojciech Korfanty, burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, burmistrz Miasteczka Śląskiego Krzysztof Nowak, burmistrz miasta Boguszowa-Gorc Waldemar Kujawa, burmistrz miasta Serock Sylwester Sokolnicki, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu Radzionkowa.

Rzecznik prasowy urzędu i historyk Jarosław Wroński przedstawił prelekcję multimedialną pt. „Spacer przez historię, czyli pogmatwane dzieje miasta Radzionków na przestrzeni minionych 60 lat”. Prelegent w skrócie omówił tworzenie się podwalin samorządności i społeczeństwa obywatelskiego w mieście aż do czasów obecnych. Jednym z mówców tego dnia był także burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor.

Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie laureatom Nagrody Honorowej „Crux Adalberti”. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom bądź instytucjom, które swoją działalnością w sposób szczególny przysłużyły się dla miasta. Nagroda została po raz pierwszy wręczona w 2008 roku, kiedy Radzionków obchodził 10-lecie restytucji praw miejskich. Po wystąpieniu zaproszonych gości, na zakończenie jubileuszowych uroczystości zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.

Źródło: www.boguszow-gorce.pl

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group