Sobota, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 2058
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Wojsko pamięta o swoich żołnierzach

Środa, 15 sierpnia 2012, 7:39
Aktualizacja: 7:57
Autor: UM Świebodzice
Świebodzice: Wojsko pamięta o swoich żołnierzach
Fot. UM Świebodzice
Wyjątkowa uroczystość odbyła się we wtorek, 14 sierpnia, w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. W przededniu Święta Wojska Polskiego pięciu wyjątkowych żołnierzy dostało awanse na stopnie podoficerskie.

Awansowani to zasłużeni w walce o wolność w czasie II wojny światowej, uczestnicy walk frontowych, Sybiracy, którzy swoim życiem zapisali piękną kartę w historii kraju. Choć dziś już wiekowi, w stanie spoczynku, wciąż cieszą się dobrym zdrowiem, uczestniczą w życiu społecznym i z dumą przywdziewają mundur polskiego żołnierza.

Mianowania z rąk Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kłodzku, wz. mjr Marka Tomaszewskiego otrzymali: Zygmunt Szlosek, Zdzisław Komarnicki, Zbigniew Zaniewski, Władysław Bielak oraz Tadeusz Zakrzewski - ten ostatni to mieszkaniec Gminy Stare Bogaczowice, który został zaproszony na uroczystość do Świebodzic. Gratulacje i dyplomy szacownym gościom wręczył burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, a także obecny na uroczystości wójt Starych Bogaczowic Leszek Świętalski. Wiele ciepłych słów zaproszeni usłyszeli także od gospodyni uroczystości, dyrektor MBP Małgorzaty Grudzińskiej.

Wśród zaproszonych gości byli także Alfons Daszkiewicz i Julian Lech, członkowie Związku Sybiraków w Świebodzicach, jednego z bardziej aktywnych i wciąż licznych w Polsce. Członkowie naszego koła mogą się poszczycić wieloma najwyższymi odznaczeniami wojskowymi i cywilnymi. W imieniu mianowanych żołnierzy podziękowania składał Zbigniew Zaniewski.

- To dla nas ważna uroczystość, my nadal czujemy się związani z Wojskiem Polskim - podkreślał.

- Jesteście prawdziwymi autorytetami, reprezentując najwyższe wartości i niezłomne postawy życiowe. To niezwykle cenne, że członkowie Związku Sybiraków nadal tak aktywnie uczestniczą w życiu miasta, chociażby patronując Gimnazjum nr 1 i spotykając się z młodzieżą. Dla niej to najlepsza, żywa lekcja historii. Czuję się zaszczycony mogąc uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

W trakcie spotkania, na gorąco, zrodził się pomysł, by spisać wspomnienia uczestników walk wyzwoleńczych i wydać je w formie książki. W podobny sposób udało się ocalić wspomnienia pierwszych, powojennych osadników w mieście. Biblioteka zebrała je w dwóch tomach pod wspólnym tytułem projektu "Pionierzy Świebodzic".

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group