Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 3427
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: WOK i biblioteka na Piaskowej Górze w nowej szacie

Piątek, 3 marca 2017, 12:57
Autor: PAW
Wałbrzych: WOK i biblioteka na Piaskowej Górze w nowej szacie
Fot. PAW
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, jaka odbyła się w WOKu–u przy ulicy Broniewskiego, w dzielnicy Piaskowa Góra, prezydent Roman Szełemej powiedział, że miasto inwestuje w kulturę i nadal będzie tak czynić.

- Piaskowa Góra to takie małe miasteczko, a do tej pory ta dzielnica Wałbrzycha nie miała centrum kulturalnego z prawdziwego zdarzenia – mówi Szełemej. - Podjęliśmy trudną decyzję, żeby podziękować za współpracę Poczcie Polskiej i zaadaptować po niej pomieszczenia na działalność biblioteki, która akurat na Piaskowej Górze była trochę schowana. Nowa biblioteka będzie pełniła rolę kulturotwórczą, a WOK teraz będzie mógł rozwinąć skrzydła.

Prezydent Szełemej podkreślił, że sam remont, a właściwie budowa tego obiektu, wymagała wielu zmian i wyrzeczeń, ale inwestycja mająca na celu prezentowanie kultury dla szerszej grupy społecznej była konieczna.
- Kupiliśmy salę kinową w sąsiednim budynku i to otwiera nowe możliwości dla WOK-u - mówi Szełemej. - Chcemy znaleźć środki na jej remont. Gdyby to się udało, wtedy odbywać by się tu mogło wiele wydarzeń kulturalnych dla kilkuset osób.

Celem takich działań jest zintegrowanie kultury w dwóch wielkich dzielnicach – Piaskowej Górze i Podzamczu. Chodzi o dostosowanie potrzeb do oczekiwań mieszkańców. Warto powiedzieć, że I etap, a więc termomodernizacja obiektu, kosztowała 870 tys. zł, a II etap blisko 2 miliony złotych. Większość środków, bo aż 85 procent, pochodziło ze źródeł zewnętrznych.
- Mamy filie biblioteki na Podzamczu i mamy doświadczenie. Biblioteka umiejscowiona na parterze będzie spełniać swoją rolę, będą mogły z niej korzystać osoby niepełnosprawne, a ofertę będziemy mieli bogatą – tłumaczy Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami. - Czytelników nam nie brakuje, ale mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej.

Oficjalne otwarcie biblioteki nastąpi w sobotę 11 marca o godzinie 11.00. Wtedy mieszkańcy Piaskowej Góry, ale nie tylko, będą mogli skorzystać z usług placówki, ale tego dnia odbywać się również będą warsztaty, zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dyrektor WOK-u Jarosław Buzarewicz mówi, że remont placówki na Piaskowej Górze i otwarcie jej po dwuletniej przerwie jest wspaniałym prezentem na 20-lecie WOK-u.
- Teraz mamy zupełnie inne warunki do pracy, ale i do rozwoju kultury – podkreśla Buzarewicz. - Obecna sala kinowa po remoncie będzie salą wielofunkcyjną, koncertową, teatralną, która pomieści 400-500 osób. Mamy już koncepcję, jak ten obiekt zagospodarować w przyszłości.

Reaktywacja WOK-u przy ulicy Broniewskiego nastąpi w piątek 10 marca spotkaniem z Tomaszem Raczkiem, a przez kolejne dwa dni odbywać się tu będą koncerty, warsztaty.

Prezydent Roman Szełemej wspomina również o planach związanych z budową kolejnych bibliotek w innych dzielnicach miasta.
- W budynku po gimnazjum nr 4 na Sobięcinie powstanie nowoczesna biblioteka i to do końca tego roku – mówi prezydent. - Mamy wypracowane wysokiej jakości standardy wykonywania tych prac. Wałbrzych inwestuje w kulturę w zdecydowanie większym stopniu niż wiele innych polskich miast. Uważam, że tych przedsięwzięć potrzebują wałbrzyszanie, bowiem poprzez inwestowanie w kulturę można zmieniać ludzką mentalność, podejście do spraw miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group