Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 5548
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wracają "Cynkowi chłopcy"

Czwartek, 16 września 2021, 6:41
Autor: red
Wałbrzych: Wracają "Cynkowi chłopcy"
Fot. Kasia Chmura
Wałbrzyski teatr Dramatyczny powracamy ze znanym i lubianym spektaklem CYNKOWI CHŁOPCY, który zagramy już po raz 50. Po każdym spektaklu dla widzów odbędzie się spotkanie z doktorem nauk o bezpieczeństwie, który opowie nam o sytuacji w Afganistanie kiedyś i dziś. Naprawdę warto przyjść!

Twórcy łączą tekst na podstawie reportażu literatki Literackiej Nagrody Nobla Swietłany Aleksijewicz z barwnym Festiwalem Piosenki Żołnierskiej. Autorka w tekście przytacza świadectwa weteranów, pielęgniarek i matek, które odebrały ciała synów, wracające z wojny w cynkowych trumnach. Zderza ze sobą nadzieję i zapał wojenny z poczuciem bezsensu. Spektakl był debiutem reżyserskim Jakuba Skrzywanka w sezonie 2015/16, a antywojenna, pacyfistyczna opowieść o interwencji radzieckiej w Afganistanie dziś niestety nabiera kolejnych znaczeń. Aby te znaczenia zrozumieć i przybliżyć, Teatr zaprasza do współpracy doktora nauk o bezpieczeństwie Filipa Bryjkę*, z którym widzowie będą mogli porozmawiać po każdym spektaklu tego weekendu.

Bilety jeszcze dostępne!
PIĄTEK / 17.09. / 19:00
SOBOTA / 18.09. / 19:00
NIEDZIELA / 19.09. / 18:00

CYNKOWI CHŁOPCY
Tekst: Swietłana Aleksijewicz
Przekład: Jerzy Czech
Reżyseria: Jakub Skrzywanek
Adaptacja: Klaudia Hartung-Wójciak, Amadeusz Nosal
Dramaturgia i wideo: Amadeusz Nosal
Scenografia i światła: Marcin Chlanda
Kostiumy: Karolina Mazur
Ruch sceniczny i choreografia: Maćko Prusak
Muzyka: Kamil Tuszyński
Przygotowanie wokalne: Ewa Gądek
Inspicjent: Anna Solarek
Zdjęcia: Katarzyna Chmura-Cegiełkowska
Obsada: Karolina Krawiec-Grzelczak, Rozalia Mierzicka [g] / Angelika Cegielska, Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Michał Kosela, Piotr Mokrzycki, Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek

*Filip Bryjka – politolog, doktor nauk o bezpieczeństwie, pracownik badawczo-dydaktyczny Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Absolwent Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego (2014), Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych (2014) oraz studiów doktoranckich na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie (2019). Specjalizuje się w problematyce bezpieczeństwa międzynarodowego, współczesnych konfliktów zbrojnych i zagrożeń hybrydowych ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Wschodniej, Bałkanów Zachodnich i Bliskiego Wschodu. Autor książki pt. „Wojny zastępcze” wydanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM).

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group