• Środa, 11 grudnia 2019
  • Godz. 12:28
  • Imieniny: Damazego, Waldemara
  • Czytających: 2646
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wręczenie zezwoleń w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 18 grudnia 2015, 12:32
Aktualizacja: 12:34
Autor: red
Fot. użyczone
Blisko pół tysiąca miejsc pracy stworzy 7 firm, które otrzymały kolejne zezwolenia na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST–PARK”. Przedsiębiorcy ci zadeklarowali inwestycje wynoszące 213 mln złotych. W tym roku decyzje o rozpoczęciu nowych projektów w WSSE podjęło już 25 firm.

Firma Electrolux, posiadająca fabryki na terenach objętych wałbrzyską strefą w Oławie, Żarowie i Świdnicy zdecydowała się na kolejną inwestycję w ostatniej z wymienionych miejscowości. To już piąte zezwolenie dla szwedzkiego producenta AGD w Świdnicy. Firma w rozbudowę zakładu produkującego kuchenki, mikrofalówki i piekarniki zainwestuje co najmniej 45 mln złotych.
- Mamy zamiar zakończyć inwestycję pod koniec 2016 roku i zatrudnić przynajmniej 100 dodatkowych pracowników. Mamy również nadzieję, że rzeczywista liczba miejsc pracy znacznie przekroczy te deklaracje – mówił Piotr Kuś , dyrektor zakładu w Świdnicy.

- To co cieszy nas najbardziej to oczywiście nowe miejsca pracy. Warto również dodać, że to bardzo dobre i stabilne zatrudnienie. Firmę Electrolux cechuje wyjątkowa troska o swoich pracowników – podkreślała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

W Oławie na kolejną inwestycję zdecydowała się firma Rosa Europe, która ściśle współpracuje z Electroluxem. Włoski producent elementów dekoracyjnych i funkcjonalnych zainwestuje ponad 12 mln zł w rozbudowę zakładu. Firma stworzy co najmniej 10 nowych miejsc pracy.

Z kolei w Bolesławcu pojawi się zupełnie nowy inwestor. Rhenus Logistics zamierza zatrudnić co najmniej 200 osób. Na budowę centrum logistycznego niemiecka firma przeznaczy ponad 81 mln złotych. Inwestycja powinna się zakończyć w grudniu 2019 roku. Jest to już 9 firma działająca w wałbrzyskiej strefie w Bolesławcu.

Segepo-Refa, francuska firma zajmująca się obróbką skrawaniem i toczeniem uzyskała już 3 zezwolenie na działalność w wałbrzyskiej strefie. Rozbudowa zakładu w Świebodzicach kosztować będzie co najmniej 3 mln złotych, a zatrudnienie w fabryce znajdzie 15 dodatkowych pracowników.
- Mamy długofalowe plany związane z przyszłością naszego zakładu. Nie jest to zatem nasze ostatnie słowo – przekonywała Marylise Bougaret, dyrektor jednostki produkcyjnej.

W Żarowie zainwestują dwie koreańskie firmy. KCP zajmująca się produkcją elementów z aluminium dla branży motoryzacyjnej na budowę zakładu przeznaczy blisko 34 mln złotych. Zatrudnienie w fabryce znajdzie co najmniej 40 osób. W Żarowie powstanie również zakład firmy ILP zajmującej się produkcją elementów układu kierowniczego. Koreański przedsiębiorca zadeklarował prawie 24 mln złotych inwestycji i stworzenie 32 miejsc pracy.

W Opolu powstanie nowa hala produkcyjna firmy ifm ecolink. Jest to trzecie zezwolenie dla niemieckiego inwestora zajmującego się produkcją czujników wykorzystywanych w automatyce przemysłowej. Firma posiada w Opolu fabrykę oraz kończy budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego. Nowy projekt kosztować będzie co najmniej 13 mln złotych, a zatrudnienie w zakładzie znajdzie 50 kolejnych pracowników. W sumie ifm ecolink zadeklarował w Opolu inwestycje w wysokości 475 mln złotych i stworzenie 380 miejsc pracy.

Obecnie w WSSE działa 183 przedsiębiorców, którzy zainwestowali łącznie 20,7 mld złotych i zatrudniają prawie 43 tys. osób. W strefie dominuje sektor motoryzacyjny – 41 firm reprezentuje branżę związaną z produkcją pojazdów i podzespołów samochodowych. Przedsiębiorcy ci zainwestowali ponad 10 mld złotych. To blisko połowa sumy nakładów poniesionych w WSSE. W firmach z sektora motoryzacyjnego zatrudnionych jest ponad 19 tys. osób, co stanowi około 40% łącznej liczb miejsc pracy.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~dar.jusz 18-12-2015 13:58
a WSSE ćyli Wałbrzych?????
~ 18-12-2015 21:46
a kiedy cos w Wałbrzychu?
~górnik 18-12-2015 23:31
W Wałbrzychu nie ma sensu
~seba 19-12-2015 6:31
Przepraszam, a gdzie inwestycje w Walbrzychu? Wszystkie miasta oprocz Walbrzycha dostaja pozwolenia na budowe i rozwoj. Strefa jest walbrzyska tylko z nazwy. Sukces koalicji po-psl. Jeszcze kilka lat bez podatkow, a dla pracownikow praca na smieciowkach przez agencje pracy. By zylo sie leoiej konsekwencje rzadow niemieckich wasali po-psl.
~starszy 20-12-2015 9:05
Mało wiem o polityce lokalnej, ale w artykule obok piszą, że w powiecie wałbrzyskim właśnie się rozleciała koalicja PIS-PSL, więc tym razem to chyba nie wina Tuska :) Co nie zmienia faktu, że też bym chciał wiedzieć, co Wałbrzych ma z "wałbrzyskiej" strefy :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group