Poniedziałek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 1933
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Wspólne stanowiska organizacji pracodawców oraz związków zawodowych z Dolnego Śląska

Czwartek, 22 czerwca 2017, 8:11
Aktualizacja: Wtorek, 27 czerwca 2017, 12:04
Autor: red
REGION: Wspólne stanowiska organizacji pracodawców oraz związków zawodowych z Dolnego Śląska
Fot. użyczone
Dolnośląscy Pracodawcy w gronie sygnatariuszy stanowiska w sprawie stosowania klauzul społecznych i przestrzeganie prawa pracy.

Organizacje pracodawców, a wśród nich Dolnośląscy Pracodawcy regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan oraz związki zawodowe z Dolnego Śląska podpisały wspólne stanowisko, w którym apelują o stosowanie w praktyce zamówień publicznych klauzul społecznych oraz o przestrzeganie przepisów o minimalnej stawce godzinowej.

Podczas wspólnej konferencji prasowej 1 czerwca 2017r. w siedzibie dolnośląskiej „Solidarności” we Wrocławiu przedstawiciele organizacji pracodawców i związków zawodowych przyjęli i podpisali wspólne stanowisko, w którym stanowczo przeciwstawili się praktykom niestosowania klauzul społecznych w przetargach publicznych i nieprzestrzeganiu przepisów ustawy o minimalnej stawce godzinowej. Dolnośląskich Pracodawców na spotkaniu reprezentował Marcin Kowalski - wiceprezes zarządu.

zestnicy konferencji prasowej podkreślali konieczność poszanowania nie tylko zasad współżycia gospodarczego, ale i społecznego. Zwrócili uwagę na możliwości jakie dają obowiązujące przepisy i zachęcali do stosowania ich w praktyce. Zachęcali by zamawiający, głównie administracja rządowa i samorządowa stosując odpowiednie przepisy wspierała cele społeczne, takie jak zatrudnianie na podstawie umów o pracę oraz aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zaapelowali o egzekwowanie przez zamawiających realizacji postanowień umów dotyczących klauzul społecznych, w szczególności w zakresie stosowania prawa pracy i minimalnej stawki godzinowej w wysokości 13zł brutto.

Podczas spotkania zadeklarowano działania zmierzające do przeciwdziałania zaniżaniu przez instytucje publiczne cen kupowanych przez nich usług i towarów.

Przyjęte stanowisko otworzy drogę do wspólnych działań w kierunku dialogu, promowania pozytywnych wartości – z korzyścią dla dolnośląskiego rynku i relacji między pracodawcami i pracownikami.

Po stronie związków zawodowych pod stanowiskiem podpisali się – NSZZ ,,Solidarność”, Rada Województwa Dolnośląskiego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych Województwa Dolnośląskiego. Po stronie pracodawców – Dolnośląscy Pracodawcy (regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan), Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Zachodnia Izba Gospodarcza - Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Związek Pracodawców Polska Miedź, Loża Dolnośląska - Business Centre Club.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group