Wtorek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 2074
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wspomnienia na wagę złota

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 28 listopada 2009, 8:52
Aktualizacja: 9:00
Autor: Szela
Fot. Szela
Jedenaście osób z regionu wałbrzyskiego napisało wspomnienia na konkurs ogłoszony przez Bibliotekę pod Atlantami. Te bezcenne relacje na zawsze pozostaną w annałach biblioteki. Historię narodów kreują ich przywódcy. Ale ich decyzje przekładają się na życie zwykłych ludzi, i to dopiero jest dokument życia codziennego. O 11 takich dokumentów wzbogacił się Wałbrzych po konkursie “Moja rodzina pochodzi z...”.

Wałbrzych znajduje się na terenach, gdzie wichry historii wiały szczególnie mocno. Po 1945 roku, jako część tzw. Ziem Odzyskanych, stał się Mekką Polaków, nadciągających tu ze stron, które Polską być przestały. Jak wyglądało wtedy ich życie, można przeczytać w pracach uczestników konkursu, ale wspomnienia sięgają też czasów wcześniejszych, nawet dzieciństwa. Jury, pracujące pod przewodnictwem Mateusza Mykytyszyna, podkreślało szczerość i otwartość autorów prac oraz ich niepodważalną wartość historyczną.

Prace na konkurs nadesłali: Barbara Beck, Edward Derlak, Monika Guzera, Tadeusz Kowalski, Maria Krokowska, Jan Witkowski, Grażyna Kulesza-Szypulska, Stanisław Rytko (pośmiertnie, pracę dostarczyła żona Hanna), Helena Stasio, Ewa Synowiec i Beata Urbaniak. Wszystkie znajdą się w specjalnym wydawnictwie Biblioteki pod Atlantami, a tymczasem zostały umieszczone na wystawie w Galerii pod Atlantami.

Ogłoszono też zwycięzców konkursu. III miejsce przyznano Grażynie Kuleszy-Szypulskiej, drugie przypadło Helenie Stasio, pochodzącej z Drohobycza, a miejsce pierwsze, za pracę “Tutejsza”, zdobyła Ewa Synowiec, z Wałbrzychem związana od czasów przedwojennych.
Autorzy prac wzięli udział w spotkaniu ze znanym literatem, Antonim Matuszkiewiczem.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group