Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 5135
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wspomnienia z Bretanii

Poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 7:53
Aktualizacja: 7:54
Autor: Sven
Wałbrzych: Wspomnienia z Bretanii
Francuscy goście z wizytą w Wałbrzychu
Fot. Krzysztof Żarkowski
Co łączy Wałbrzych i Cuxhaven? Obydwa miasta mają umowy partnerskie z Vannes we Francji. Właśnie z tego bretońskiego miasteczka przybyli do Wałbrzycha Anais i Michel Kiroul. Córka i ojciec przyjechali do nas na rowerach. Cała ich trasa liczyła ponad dwa tysiące kilometrów, a tylko ostatni odcinek, z dolnosaksońskiego Cuxhaven – 1250.

W ostatni czwartek zostali oficjalnie powitani na terenie Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia przez przedstawicieli Urzędu Miasta oraz członków Stowarzyszenia Dom Bretanii.

Po uwiecznieniu spotkania na wspólnej fotografii, wszyscy udali się do budynku byłej łaźni dla kobiet i pralni, gdzie otwarta została wystawa pod tytułem „Górnictwo węglowe rejonu Nord – Pas – de – Calais we Francji – byłe miejsce pracy polskich emigrantów”.

Historia emigracji polskich górników w rejon Nord – Pas – de – Calaisma zaczęła się blisko sto lat temu. Jej inicjatorami byli Czartoryscy, którzy zainwestowali w tamtejsze kopalnie. Już w 1912 roku z ziem polskich, ale głównie z Nadrenii, wyjechało do Bretanii ponad sześć tysięcy Polaków, do lat trzydziestych kilkadziesiąt tysięcy. W okresie wielkiego kryzysu i organizowanych przez naszych rodaków strajków, część z nich została zmuszona do opuszczenia Francji. Wyjeżdżali do Belgii, Niemiec i Polski.

Po II wojnie światowej na mocy umów polsko – francuskich większość wróciła do kraju. Jednym z miejsc docelowych był Wałbrzych, gdzie potrzebni byli doświadczeni górnicy. Zastąpili wysiedlanych Niemców.

Wystawa w Starej Kopalni przedstawia pamiątki z czasów emigracji i powrotu, mnóstwo dokumentów, zdjęć i przedmiotów. Ale nie tylko. Jest także sporo materiałów dotyczących Centrum Historycznego Górnictwa w Lewarde, będących dowodem słuszności rewitalizacji budowli i terenów poprzemysłowych. Mamy nadzieję, że Park Wielokulturowy Stara Kopalnia ożyje i stanie się miejscem realizacji wielu przedsięwzięć z różnych dziedzin kultury i wspaniałym miejscem rozrywki i edukacji.

Wystawa będzie czynna do 15 października.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group