Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4664
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym – co to jest kredyt hipoteczny i jak go zdobyć?

Środa, 14 lutego 2024, 15:36
Aktualizacja: 16:10
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym – co to jest kredyt hipoteczny i jak go zdobyć?
Fot. użyczone
Kredyt hipoteczny, czyli co to jest kredyt hipoteczny? To finansowa pomoc w zakupie mieszkania lub domu, z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości. Poznaj zasady przyznawania kredytu, dowiedz się więcej o jego strukturze i naucz się, jak analizować oferty banków.

Najważniejsze Informacje

• Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe zabezpieczone hipoteką na nieruchomości, służy do finansowania zakupu, budowy lub remontu nieruchomości.
• Wkład własny jest niezbędny przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny i wynosi od 10% do 20% wartości nieruchomości, możliwe są jednak różne alternatywne formy jego pokrycia.
• Ocena zdolności kredytowej opiera się na dochodach, staży pracy, historii kredytowej oraz innych czynnikach finansowych, co jest kluczowe dla uzyskania kredytu hipotecznego.

Definicja kredytu hipotecznego

Czym jest kredyt hipoteczny?
• To produkt finansowy, który umożliwia sfinansowanie zakupu nieruchomości.
• Charakteryzuje się stosunkowo niskim oprocentowaniem.
• Czas spłaty może wynosić nawet kilkadziesiąt lat.
• Kredyt hipoteczny jest udzielany na wyższe kwoty niż kredyt gotówkowy.
• Jest to popularne rozwiązania dla osób, które planują zakup mieszkania lub domu i zastanawiają się, jak działa kredyt hipoteczny.

Musimy jednak pamiętać, że związane jest to z pewnym ryzykiem. W przypadku nieterminowej spłaty kredytu, bank może przejąć nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie kredytu, a tym samym naruszyć prawa własności nieruchomości gruntowej.

Zabezpieczenie hipoteką

Głównym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka. Co to oznacza? Hipoteka to prawo banku do nieruchomości, które jest ustanawiane w przypadku braku spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę. W praktyce oznacza to, że jeśli nie spłacimy kredytu, bank może przejąć naszą nieruchomość.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego jest formalizowane poprzez wpis hipoteki do księgi wieczystej danej nieruchomości, która obejmuje prawa własności budynku mieszkalnego. Warto również wspomnieć, że banki często wymagają dodatkowych form zabezpieczenia, takich jak cesja praw z ubezpieczenia nieruchomości.

Cele finansowania

Kredyt hipoteczny można przeznaczyć na różne cele. Najczęściej jest wykorzystywany do finansowania zakupu mieszkania, domu lub działki, ale też do budowy nieruchomości. Banki mogą zezwolić na wykorzystanie kredytu hipotecznego na remont, wykończenie lub adaptację nieruchomości.

Co więcej, niektóre instytucje finansowe pozwalają na przeznaczenie części kredytu hipotecznego na dowolnie wybrane przez kredytobiorcę cele konsumpcyjne, co znacząco poszerza zakres możliwości jego wykorzystania w kredycie hipotecznym. Warto skorzystać z usług pośrednikami kredytu hipotecznego, aby znaleźć najlepszą ofertę na rynku.

Wkład własny – co to jest i jakie są wymagania?

Wkład własny to jedno z kluczowych pojęć związanych z kredytem hipotecznym. Jest to część wartości nieruchomości, którą kredytobiorca musi pokryć z własnych środków. Innymi słowy, to kwota, którą musimy wpłacić z własnej kieszeni na zakup nieruchomości, zanim bank udzieli nam kredytu.

Minimalna wysokość wkładu własnego w bankach w 2024 roku waha się od 10% do 20% wartości nieruchomości. Czyli jeśli planujemy zakup mieszkania za 500 000 zł, musimy dysponować kwotą od 50 000 do 100 000 zł, zależnie od wymagań konkretnej instytucji finansowej. Niektóre oferty kredytowe pozwalają na niższy wkład własny, nawet 10%, ale są warunki, takie jak na przykład pokrycie przez kredytobiorcę kosztów dodatkowego ubezpieczenia.

Alternatywy dla wkładu własnego

Jeśli nie jesteśmy w stanie zgromadzić wymaganego wkładu własnego, istnieją różne opcje, które mogą nam pomóc. Możemy skorzystać z programów rządowych, takich jak ‘Mieszkanie bez wkładu własnego’ czy ‘Bezpieczny kredyt 2%’, które oferują wsparcie dla osób mających zdolność kredytową, ale nieposiadających własnych środków na wkład własny. Inną możliwością jest wykorzystanie środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) lub darowizny od rodziny. Wkład własny może być również dopełniony przy pomocy innych form aktywów, takich jak inna nieruchomość.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy bank akceptuje wszystkie formy alternatywnego wkładu własnego, co powinno być sprawdzone na początku procesu kredytowego.

Zdolność kredytowa – klucz do kredytu hipotecznego

Zdolność kredytowa to kolejne istotne pojęcie, które musisz zrozumieć, planując zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jest to maksymalna suma, jaką bank zgodzi się pożyczyć klientowi na podstawie analizy różnych aspektów finansowych wnioskodawcy. Zdolność kredytowa jest obliczana przez instytucję finansową w celu oceny ryzyka kredytowego.

Do oceny zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę wiele czynników. Ważne są:
• zarobki dostosowane do kwoty kredytu
• regularność dochodów
• inne czynniki finansowe takie jak staż pracy, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu, posiadane zobowiązania, stałe koszty życia oraz obecność produktów limitowych.

W związku z tym, zdolność kredytowa jest indywidualna dla każdego kredytobiorcy.

Dochody i zatrudnienie

Dochody i zatrudnienie to podstawowe czynniki wpływające na zdolność kredytową. Banki oceniają staż pracy, regularność i stabilność dochodów oraz ciągłość zatrudnienia. Na przykład, minimalny okres zatrudnienia przy umowie na czas nieokreślony wynosi zazwyczaj 3 miesiące, natomiast przy umowach na czas określony wymagany staż pracy może być dłuższy.

Również forma zatrudnienia ma znaczenie. Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najlepiej oceniana przez banki, co sprzyja wyższej zdolności kredytowej. Praca na podstawie umów cywilnoprawnych również może być akceptowana przez banki, lecz ma to niższą ocenę niż stała umowa o pracę. Dochody z działalności gospodarczej są brane pod uwagę przez banki, jeśli są udokumentowane przez minimum 12 miesięcy i nie ma zaległości wobec ZUS i US.

Historia kredytowa

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zdolność kredytową jest historia kredytowa. Banki oceniają ją na podstawie raportu z Biura Informacji Kredytowej (BIK), który zawiera informacje o zobowiązaniach, opóźnieniach w spłacie oraz braku opóźnień. Negatywne wpisy w bazach danych mogą powstać w przypadku opóźnień w spłacie zobowiązań i negatywnie wpływają na ocenę potencjalnego kredytobiorcy przez bank.

Brak historii kredytowej nie wpływa bezpośrednio na decyzję o przyznaniu kredytu, lecz banki mogą bardziej skupić się na innych aspektach zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Warunki kredytu hipotecznego – co warto wiedzieć?

Gdy już zrozumiesz, czym jest kredyt hipoteczny, jakie są wymagania dotyczące wkładu własnego i zdolności kredytowej, warto przyjrzeć się bliżej warunkom kredytu hipotecznego. Są one złożone z kilku elementów, takich jak okres kredytowania i oprocentowanie. Maksymalny okres kredytowania może wynosić nawet do 35 lat, a to, jaki okres wybierzesz, zależy od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się ze:
• stóp procentowych NBP i WIBOR
• indywidualnej stawki banku
• marży
• prowizji

Oznacza to, że zobowiązanie może być oddawane do banku nawet dwukrotność pożyczanej kwoty. Wysokość miesięcznej raty kredytowej jest bezpośrednio powiązana z oprocentowaniem; zmniejszenie stopy procentowej prowadzi do obniżki rat, podczas gdy jej wzrost powoduje zwiększenie raty.

Więcej o warunkach kredytu hipotecznego przeczytasz w artykule: https://www.mgprojekt.com.pl/blog/jakie-warunki-trzeba-spelnic-zeby-dostac-kredyt-na-mieszkanie/

Oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na całkowity koszt kredytu. Możemy wyróżnić dwa rodzaje oprocentowania: stałe i zmienne. Oprocentowanie stałe jest ustalane na niezmiennym poziomie na okres co najmniej 5 lat, co zapewnia klientowi stałą ratę i zabezpieczenie przed zmianami stopy procentowej.

Oprocentowanie zmienne może ulec zmianie w wyniku decyzji Rady Polityki Pieniężnej o zmianie stóp procentowych, co ma bezpośredni wpływ na wysokość rat kredytu.

Kiedy decydujemy się na kredyt hipoteczny, warto skorzystać z kalkulatorów i symulacji zmian oprocentowania kredytu, które są dostępne online. Pozwalają one na ocenę potencjalnych przyszłych zmian w wysokości rat, nie uwzględniając jednak dodatkowych opłat bankowych. Pamiętaj, że oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z marży banku, która jest stała przez cały okres kredytowania, oraz z WIBOR, który może się zmieniać i powodować wahań rat.

Okres kredytowania

Okres kredytowania to czas, w którym będziemy spłacać nasze zobowiązanie. Jak już wspomnieliśmy, może on wynosić nawet do 35 lat. Dłuższy okres kredytowania oznacza niższą miesięczną ratę, ale też wyższy całkowity koszt kredytu ze względu na dłużej naliczane odsetki.

Warto pamiętać, że odpowiednie dostosowanie długości okresu kredytowania do osobistej sytuacji finansowej pozwala uniknąć zbyt dużego obciążenia domowego budżetu. Nadpłacając kredyt hipoteczny, można skrócić okres kredytowania lub obniżyć wysokość rat, co pozwala zmniejszyć łączne koszty odsetkowe.

Jak ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Kiedy już zdecydujemy się na uzyskanie kredytu hipotecznego, warto wiedzieć, jak przebiega proces ubiegania się o takie finansowanie. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku kredytowego wraz z wymaganymi dokumentami w wybranym banku. Wniosek taki pozwala bankowi na rozpatrzenie naszej prośby i podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu. Przed złożeniem wniosku, warto podpisać umowę przedwstępną na wybrane mieszkanie, która ustala ogólne warunki transakcji, takie jak cena i termin zawarcia umowy przyrzeczonej.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej i zaakceptowaniu warunków umowy kredytowej, klient podpisuje umowę kredytową z bankiem. Warto pamiętać, że każda umowa kredytowa jest indywidualnie dopasowywana do sytuacji finansowej klienta. W związku z tym, zawsze warto dokładnie przeczytać wszystkie warunki umowy i w razie wątpliwości skonsultować się z doradcą finansowym. W tym procesie kredytodawca udziela konsumentowi kredytu, który jest dostosowany do jego potrzeb.

Porównanie ofert

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę kredytu hipotecznego, warto dokładnie porównać różne propozycje dostępne na rynku. Przy porównywaniu ofert, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:
• Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), która informuje o całkowitym koszcie kredytu, uwzględniając oprocentowanie oraz wszystkie dodatkowe opłaty i prowizje.
• Rodzaje rat (równe czy malejące), które są dostępne.
• Czy bank oferuje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.

Pamiętaj, że wybór kredytu hipotecznego powinien być dobrze przemyślany. Analiza kosztów kredytu musi uwzględniać zarówno podstawowe elementy, jak oprocentowanie, marża i prowizja bankowa, jak i dodatkowe koszty, które mogą obejmować ubezpieczenie, opłaty za nadpłatę kredytu oraz wcześniejszą jego spłatę. Warto również zwrócić uwagę na specjalne oferty, takie jak kredyty na budowę domów energooszczędnych.

Wymagane dokumenty

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, musimy przygotować niezbędne dokumenty. Aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości, zaświadczenia o zatrudnieniu, dokumentów dotyczących nieruchomości oraz wypełnionego wniosku kredytowego. To wszystko będzie wymagane na etapie składania wniosku. W zależności od celu kredytowania wymagane mogą być specyficzne dokumenty, takie jak akt notarialny, pozwolenie na budowę, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, odpis z księgi wieczystej, kosztorys, dziennik budowy, umowa przedwstępna z deweloperem lub sprzedającym, decyzja o warunkach zabudowy, zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami, zaświadczenie o samodzielności lokalu oraz rzuty nieruchomości.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia, banki mogą wymagać dodatkowych dokumentów, takich jak:
• PIT
• ZUS
• US
• dokumenty potwierdzające stałość i regularność dochodów

Przygotowanie wszystkich wymaganych dokumentów z góry może znacznie przyspieszyć proces ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Kredyt mieszkaniowy vs. kredyt hipoteczny – główne różnice

Na koniec warto wspomnieć o różnicach między kredytem mieszkaniowym a kredytem hipotecznym. Chociaż oba te terminy są często używane zamiennie, to jednak odnoszą się do różnych produktów finansowych. Kluczowa różnica polega na tym, że kredyt mieszkaniowy jest przeznaczony wyłącznie na cele mieszkaniowe, takie jak zakup mieszkania, domu lub wykup mieszkania komunalnego. Kredyt hipoteczny z kolei może być wykorzystany nie tylko na potrzeby mieszkaniowe, ale również na dowolny cel konsumpcyjny, jeżeli bank na to pozwala.

Innymi słowy, każdy kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym, ale nie każdy kredyt hipoteczny ma charakter mieszkaniowy. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu, powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i oczekiwania, a następnie wybrać odpowiedni dla siebie produkt finansowy.

Podsumowanie

Podsumowując, kredyt hipoteczny to skomplikowany produkt finansowy, który wymaga od nas przemyślanej decyzji i dobrej znajomości tematu. Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego powinniśmy dokładnie przemyśleć naszą sytuację finansową, ocenić zdolność kredytową, porównać różne oferty i dokładnie przeczytać warunki umowy. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, dlatego tak ważne jest, aby podjąć świadomą decyzję. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże ci lepiej zrozumieć, na czym polega kredyt hipoteczny i jak przebiega proces jego zaciągania.

Przeczytaj również: https://dzienniklodzki.pl/czy-mozna-miec-dwa-kredyty-hipoteczne/ar/c3-18180949

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group