Niedziela, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 3518
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wyjątkowy eksponat w Muzeum Porcelany

Piątek, 8 grudnia 2017, 9:17
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wyjątkowy eksponat w Muzeum Porcelany
Fot. Robert Bajek
Zbiory Muzeum Porcelany w Wałbrzychu powiększyły się o nowy, wyjątkowy eksponat: 230–letni, francuski czajniczek.

Czajniczek pochodzi z 1787 roku. Został stworzony w jednej z najstarszych europejskich manufaktur porcelany - francuskiej Sevres. Posiada unikatową dekorację wykonaną przez Jeana Jaquesa Pierre’a le jeune. W dekoracji dominują motywy klasyczne, utrzymane w stylu Ludwika XVI. Ten niezwykły eksponat można już oglądać w dziale porcelany europejskiej wałbrzyskiego Muzeum Porcelany.

Zakup tego eksponatu był możliwy dzięki podpisaniu przez wałbrzyskie Muzeum Porcelany porozumienia z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów i dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje muzealne". Koszt zakupu i transportu czajniczka to kwota 70 000 złotych, z czego 50 000 złotych stanowiło dofinansowanie z MKiDN a 20 000 to środki własne pochodzące z budżetu Gminy Wałbrzych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Muzeum Porcelany w Wałbrzychu już po raz trzeci pozyskało środki na zakup eksponatów z programu "Kolekcje muzealne" MKiDN. W ramach poprzednich dotacji dokonano zakupów, dzięki którym zbiory muzeum powiększyły się o XVIII-wieczne wyroby najstarszej manufaktury europejskiej - manufaktury miśnieńskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group