Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3467
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wykłady i pokazy w Muzeum Porcelany

Niedziela, 14 sierpnia 2016, 7:59
Aktualizacja: 10:06
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wykłady i pokazy w Muzeum Porcelany
Fot. Robert Bajek
Od wczoraj w wałbrzyskim Muzeum Porcelany trwają wykłady i pokazy odlewania z masy porcelanowej w formach. Wydarzenie to jest częścią odbywającego się w wielu miejscach naszego regionu Festiwalu Zabytków Techniki.

Fabryki porcelany w równym stopniu co kopalnie, koksownie, zakłady włókiennicze, czy maszynowe stanowiły o potędze przemysłu wałbrzyskiego, dlatego też podczas tegorocznej edycji Festiwalu Zabytków Techniki nie mogło zabraknąć elementów związanych z porcelaną. W ten weekend w wałbrzyskim Muzeum Porcelany można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat historii wałbrzyskiej porcelany i całego przemysłu ceramicznego, poznać metody i technologie wytwarzania porcelany, a także wziąć udział w pokazach odlewania z masy porcelanowej.

- Mamy do czynienia z materiałem ceramicznym - z porcelanową masą olejną i masą plastyczną, z której za pomocą form będziemy dokonywać odlewów, żeby przedstawić jak powstają wyroby porcelanowe, począwszy od zalania w formie gipsowej. Później musi być faza suszenia - oczywiście tu nie mamy takiej możliwości, musi do tego być suszarnia, wypał biskwitowy w temperaturze 900 stopni, szkliwienie, później ostre wypalanie w temperaturze 1410 stopni i oczywiście po wypaleniu wyroby trafiają na działy zdobnicze, gdzie odbywa się dekorowanie różnymi technikami zdobniczymi. Na żądanie klientów są też sposoby trawienia porcelany różnymi kwasami. Są też wyroby kobaltowe, których obecnie nie stosuje się na szeroką skalę, jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na zamówienie - powiedział Stanisław Możdżeń - prowadzący pokazy odlewania masy porcelanowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group