Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 5687
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Stare Bogaczowice: Wysoko w rankingu

Piątek, 9 czerwca 2023, 12:57
Autor: red
REGION, Stare Bogaczowice: Wysoko w rankingu
Fot. red
Gmina Stare Bogaczowice znalazła się w pierwszej dziesiątce w Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2022 r.

Zostały opublikowane wyniki poszczególnych kategorii Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2022 r. przygotowanego przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

W analizie wykorzystano ten sam zestaw siedmiu wskaźników oceny kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego, na bazie których powstał Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce w latach poprzednich.

Są to: udział dochodów własnych w dochodach ogółem (stymulanta), relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem (stymulanta), udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem (stymulanta), obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń (destymulanta), udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń (stymulanta), relacja zobowiązań do dochodów ogółem (destymulanta) oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących (stymulanta).

Wskaźniki te zostały wyliczone dla każdej jednostki samorządu terytorialnego objętej badaniem. Zaproponowany zestaw zmiennych na wstępie poddano weryfikacji pod kątem nośności informacji (poziom zróżnicowania zmiennej), nadmiarowości (korelacje wzajemne) oraz normalności rozkładów. Kryterium informacyjne zostało spełnione przez poszczególne zmienne, przy czym jako cezurę przyjęto zmienność cechy mierzoną współczynnikiem zmienności na poziomie co najmniej 10%. Badane zmienne posiadają rozkłady odpowiadające rozkładowi normalnemu lub zbliżonemu do normalnego.

Szczegółowe wyniki Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2022 r.

W grupie 1513 gmin wiejskich w 2022 roku najlepsze wyniki uzyskały:

1. Michałowice (woj. mazowieckie)
2. Dobra Szczecińska (woj. zachodniopomorskie)
3. Baranów ( woj. wielkopolskie)
4. Kozielice (woj. zachodniopomorskie)
5. Bełchatów (woj. łódzkie)
6. Radwanice (woj. dolnośląskie)
7. Szumowo (woj. podlaskie)
8. Krzyżanów (woj. łódzkie)
9. Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie)
10. Stare Bogaczowice (woj. dolnośląskie)

Twoja reakcja na artykuł?

10
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
15%
Złości
1
8%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group