Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3653
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wystąpi chór z Litwy

Wtorek, 16 lipca 2019, 6:32
Aktualizacja: Środa, 17 lipca 2019, 9:03
Autor: red
Wałbrzych: Wystąpi chór z Litwy
Fot. użyczone
Z jedynym koncertem wystąpi w Zamku Książ w Wałbrzychu chór mieszany DERMĖ z Litwy. Występ pod hasłem „Od serca do serca” odbędzie się z inicjatywy prezeski rady chóralnej Dalii Kunevičienė. Sejm Republiki Litewskiej ogłosił 2019 rok Rokiem Litwinów Świata.

- Przywieziemy ze sobą drzewko litewskie. Chcemy, aby ten dąbek symbolicznie przypominało Wam o sąsiadach z Litwy. Koncert 17 lipca chcielibyśmy nazwać słowami Ludwiga van Beethovena: „Od serca do serca” - wyjaśnia Dalia Kunevičienė.

W Zamku Książ chór DERMĖ wykona utwory Greg Gilpin, Giulio Caccini, Vicki Tucker Courtney, Dariusza Polikaitisa (Darius Polikaitis), Giedriusa Kuprewicziusa (Giedrius Kuprevičius) i litewskie piosenki ludowe. Wejście na koncert, który odbędzie się 17 lipca o godzinie 18:00 w Sali Maksymiliana Zamku Książ jest darmowe, jednakże należy wcześniej zarejestrować się pod numerem telefonu: 74/6643872 lub 834.

Chór został założony w styczniu 2012 roku przez trzech entuzjastów Dalię Kunevičienė, Ramunė Pauliukonienė i Jurga Sarpauskienė. W tym roku DERMĖ obchodzi swoje 7-lecie. W chórze śpiewa ponad 35 osób w różnym wieku i różnych zawodów, które podzielają zainteresowanie muzyką chóralną.

Przez ostatnie siedem lat chór DERMĖ dał wiele koncertów w litewskich kościołach, salach kulturalnych, muzeach, zamkach i pałacach. Brał udział w międzynarodowych festiwalach chóralnych, konkursach na Litwie i w Polsce.

W lipcu 2018 roku chórzyści wzięli udział w Święcie Pieśni „W imię Litwy” („Vardan tos”), poświęconej 100-leciu niepodległości Litwy. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi muzycznymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.

Chór mieszany DERMĖ jest niezależny i nie jest finansowany z budżetu państwa, jego działalność wspierana jest entuzjazmem członków oraz funduszami osobistymi i sponsorów.

W repertuarze chóru dominują utwory klasyczne, folkowe, jazzowe i nowoczesne oraz religijne pieśni. W 2012 roku chór udał się do Rzymu i śpiewał podczas Mszy Świętej w Watykanie, w Bazylice św. Piotra, w języku litewskim w kaplicy Najświętszej Panny Marii, a także koncert dla włoskiej wspólnoty litewskiej na Papieskiej Collegium Litewskiej św. Kazimierza. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.

Dyrektor artystyczny chóru - Jurga Sarpauskienė.
Chormeister - Gintaras Pauliukonis.
Prezydent chóru – Ramunė Pauliukonienė
Prezes Rady Chóralnej - Dalia Kunevičienė

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group