Tytuł wystawy odnosi się w przewrotny sposób do rozpowszechnionej wśród mieszkańców Wrocławia (jeszcze długo po wojnie) obawy o powrót do miasta Niemców i bezpośrednie tego następstwa – utratę majątku, przestrzeni życiowej, kolejne przesiedlenie. Nawiązuje także bezpośrednio do pracy Jerzego Kosałki „Demontaż” (z cyklu „Niemcy już przyszli”). Ta ironiczna realizacja przedstawia miniaturowych, niemieckich żołnierzy demontujących wrocławską Iglicę, która swego czasu stanowić miała architektoniczny symbol polskości i sukcesu władzy socjalistycznej w repolonizacji Ziem Odzyskanych.
Wrocław i Drezno dzielą poniekąd podobne losy. To miasta o bogatej przeszłości, ale pokaleczone skutkami II wojny światowej; z trudem odbudowujące się w komunistycznej rzeczywistości po 1945 roku i na nowo definiujące swój charakter w realiach wolnej Polski czy zjednoczonych Niemiec.
Wystawa – opowiadająca o niemieckich śladach, o (nie)obecności Niemców w polskiej pamięci, o wspomnieniach i przemilczeniach – została więc powtórzona w podobnym kształcie, ale w zupełnie innej przestrzeni. Przeniesienie tej artystycznej narracji do Drezna i przedstawienie jej niemieckiej publiczności nadaje wystawie nowy kontekst i pozwala na interpretację bogatszą o perspektywę powojennych doświadczeń po drugiej stronie Odry.
„Die Deutschen kamen nicht”
20 października 2016 – 5 marca 2017
Kunsthaus Dresden – Städtische Galerie für Gegenwartskunst
Rähnitzgasse 8, D-01097 Dresden
kurator: Michał Bieniek
współorganizatorzy: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Fundacja Art Transparent