Sobota, 1 kwietnia
Imieniny: Grażyny, Ireny
Czytających: 4372
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wystawa o Bartoszewskim

Środa, 20 października 2021, 11:31
Aktualizacja: 12:54
Autor: red
Wałbrzych: Wystawa o Bartoszewskim
Fot. Biblioteka pod Atlantami
Wystawa "Władysław Bartoszewski. Pod tym samym niebem/under the same sun".

W obecności władz Wałbrzycha oraz licznie zgromadzonej młodzieży z wałbrzyskich szkół otwarto dziś w atrium budynku głównego Biblioteki pod Atlantami wystawę "Władysław Bartoszewski. Pod tym samym niebem/ Under the same sun", przedstawiającą postać zmarłego w 2015 roku polskiego polityka i dyplomaty. Władysław Bartoszewski był jedną z tych osób, do których odnosi się zapomniane już dziś nieco określenie "autorytet". Tytuł jednej z jego książek "Warto być przyzwoitym", jak i cała postawa, którą Władysław Bartoszewski prezentował podczas swojego fascynującego życia, są swoistym przyczynkiem do zapowiadanego na 2022 rok wałbrzyskiego Roku Przyzwoitości.

Wystawa „Pod tym samym niebem” powstała w roku 2020 we współpracy trójmiejskiego stowarzyszenia „Warto być przyzwoitym” i Muzeum Sopotu, a okazją do jej pierwszej prezentacji stało się uroczyste odsłonięcie pomnika Władysława Bartoszewskiego (1922 – 2015) w centrum nadbałtyckiego kurortu (z którym rodzina Bartoszewskich były do wielu lat związana) w dniu 5 lipca 2020. Po sopockiej premierze odwiedziła także kilka miast na Dolnym Śląsku – w tym Lwówek Śląski, Zgorzelec i Jelenią Górę – a następnie Dwujęzyczną Szkołę Podstawową (Warsaw Bilingual School) imienia Władysława Bartoszewskiego w Warszawie. Latem 2021 roku prezentowana była w Muzeum Żydów Mazowieckich (części Muzeum mazowieckiego) w Płocku. Płock był jej szóstym przystankiem na rozpoczętej rok temu trasie po Polsce.

W powstaniu treści wystawy i wyborze fotografii oraz dokumentów uczestniczyli byli współpracownicy Władysława Bartoszewskiego w kooperacji z Gabinetami Świadków Historii Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu (gdzie zgodnie z wolą darczyńców przechowywane są bogate archiwa Zofii i Władysława Bartoszewskich). Wystawa przygotowana została w wersji polskiej i angielskiej.

Ostatnia plansza wystawy ze wspomnianych wyżej powodów dotyczy związków z Trójmiastem. Jednak przy okazji prezentacji w Wałbrzychu, przypomnieć warto związki z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem - Władysław Bartoszewski był honorowym obywatelem Dolnego Śląska, a także honorowym obywatelem Wrocławia i doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz – o czym już wspominano – darczyńcą Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Miał też bliskie kontakty z szeregiem innych dolnośląskich miast – był m.in. laureatem Nagrody Mostu miast Goerlitz-Zgorzelec. Ostatnie odwiedziny Władysława Bartoszewskiego we Wrocławiu miały miejsce z okazji posiedzenia rady Kuratorów Ossolineum zaledwie kilka dni przed jego śmiercią w dniu 24 kwietnia 2015 roku. Obecnie w siedzibie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (Rynek 6) zwiedzać można wystawę stałą pt. „Misja: Polska”, poświęconą Władysławowi Bartoszewskiemu i Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Część fotografii i dokumentów prezentowanych w Wałbrzychu pochodzi właśnie ze zbiorów Ossolineum.

Marcin Barcz, były asystent Władysława Bartoszewskiego w latach 2002 – 2015 i współautor ekspozycji: „Wystawa pozwala przede wszystkim zapoznać się w uporządkowany chronologicznie sposób z najważniejszymi etapami biografii Władysława Bartoszewskiego – od lat szkolnych w wielokulturowej, międzywojennej Warszawie, od dramatycznych doświadczeń pobytu w obozie Auschwitz i udziału w konspiracji (w tym w legendarnej Radzie Pomocy Żydom kryptonim „Żegota”) przez lata powojenne spędzone w celach komunistycznej bezpieki i późniejszą pracę publicysty-dokumentalisty, aż po budowane stopniowo kontakty w Niemczech i nawiązane tam przyjaźnie, które zaowocowały początkowo nieformalną, następnie – po przełomie 1989 roku – oficjalną służbą w dyplomacji niepodległej Polski. Autorzy wystawy nie silili się na podkreślanie zasług Władysława Bartoszewskiego jako autorytetu – wystawa pokazuje losy wychowanka warszawskich szkół, który mimo trudnych doświadczeń późniejszych lat zachował otwartość, zaufanie i zwykłą sympatię do ludzi, pozostając przy tym wiernym własnym przekonaniom. Na planszach prezentowanych jest wiele unikalnych dokumentów. Warto poświęcić czas na choćby pobieżne rzucenie okiem na wystawę – także jako pewne antidotum na rozpowszechnione w publikacjach internetowych umyślne przekłamania dotyczące bohatera ekspozycji, publikowane z różnych pobudek przez nieżyczliwe mu osoby… Zwiedzając wystawę warto mieć przed oczami jeden z portretów z jej pierwszych plansz – uśmiechniętego chłopca w okularach, bo takim Władysław Bartoszewski w duchu pozostał mimo upływu kolejnych dziesięcioleci i to o nim – nie o wielokrotnie nagradzanym, sędziwym polityku czy dyplomacie – w gruncie rzeczy opowiada wystawa...”

Wystawa dostępna jest w godzinach otwarcia Biblioteki pod Atlantami do 3 grudnia.

Twoja reakcja na artykuł?

7
26%
Cieszy
8
30%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
10
37%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group