Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2141
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z bonem do Zamku

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 29 lipca 2020, 6:45
Aktualizacja: Czwartek, 30 lipca 2020, 8:12
Autor: red
Fot. organizatorzy
W Zamku Książ w Wałbrzychu od 1 sierpnia będzie można już realizować rządowy bon turystyczny. W ramach przewidzianych świadczeń będzie można skorzystać z noclegu w Hotelu Książ i wydarzeń towarzyszących, odbywających się na terenie kompleksu zamkowego. –To, że bon będzie można realizować do marca 2021 sprawi, że skutki pandemii będą dla nas mniej dotkliwe – wyjaśnia Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu

Jeśli masz prawo do świadczenia wychowawczego, tzw. 500+, lub do dodatku wychowawczego albo złożyłeś wniosek o te świadczenia, a pracujesz poza granicami Polski, otrzymasz świadczenie w formie bonu. Jeśli Twoje dziecko jest niepełnosprawne, możesz otrzymać dodatkowe świadczenie w formie bonu. Za pomocą bonu możesz zapłacić w Polsce za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.

Kogo dotyczy bon?

Ciebie, jeśli 18 lipca 2020 r. masz przyznane prawo do: świadczenia wychowawczego, tzw. 500+;

dodatku wychowawczego – dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego, który przysługuje na dzieci umieszczone w: rodzinie zastępczej lub u osoby, która prowadzi rodzinny dom dziecka,

placówce opiekuńczo-wychowawczej (typu socjalizacyjnego, interwencyjnego albo specjalistyczno-terapeutycznego), w placówce opiekuńczo-terapeutycznej, w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym, placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.

Ciebie, jeśli między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabędziesz prawo do:
- świadczenia wychowawczego na dziecko, na które wcześniej nie było przyznane prawo do tego świadczenia lub do dodatku wychowawczego;
- dodatku wychowawczego na dziecko, na które wcześniej nie było przyznane prawo do tego dodatku lub do świadczenia wychowawczego.

Ciebie, jeśli przebywasz poza granicami Polski i:

- między 1 lipca 2019 r. a 18 lipca 2020 r. złożyłeś tam wniosek o świadczenie wychowawcze, który został przekazany do wojewody, a wojewoda nie rozpatrzył go do 18 lipca 2020 r.;
- między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. złożysz tam wniosek o świadczenie wychowawcze, który będzie przekazany do wojewody i wojewoda nie rozpatrzy go w okresie, za który składane są informacje o osobach uprawnionych;
- wojewoda wydał Ci decyzję o odmowie prawa do świadczenia wychowawczego w postaci dodatku dyferencyjnego.

Jeśli Twoje dziecko, którego dotyczy świadczenie wychowawcze, dodatek wychowawczy, decyzja o odmowie prawa do świadczenia wychowawczego w postaci dodatku dyferencyjnego albo wniosek o świadczenie wychowawcze złożony poza granicami Polski, jest niepełnosprawne, możesz otrzymać dodatkowe świadczenie w formie bonu.

Co musisz zrobić, aby skorzystać z bonu?

Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, musisz:

- mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- aktywować bon na PUE ZUS (w zakładce [Ogólny], w menu bocznym będzie zakładka [Polski Bon Turystyczny]). Aby aktywować bon musisz podać swój aktualny adres e‑mail oraz numer telefonu komórkowego. Bon można aktywować w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami.

Nie musisz składać wniosku o świadczenie w formie bonu.

Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia w formie bonu (które przysługuje na dziecko niepełnosprawne):
musisz na PUE ZUS złożyć „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego” (DBT). Do oświadczenia dołącz kopię orzeczenia dziecka o:
- niepełnosprawności, lekkim, umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
częściowej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji albo niezdolności do samodzielnej egzystencji – wydane na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

- stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji albo trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji – wydane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników;

Co zyskasz?

Świadczenie w formie bonu o wartości 500 zł na każde dziecko.

Dodatkowe świadczenie w formie bonu o wartości 500 zł na dziecko niepełnosprawne.

Jeśli zgodnie z orzeczeniem sądu opiekujesz się dzieckiem na przemian z drugim rodzicem (z którym rozwiodłeś się, żyjesz w separacji lub rozłączeniu) w porównywalnych i powtarzających się okresach, to każdemu z Was przysługuje świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł. Jeśli wychowujesz na przemian z drugim rodzicem dziecko niepełnosprawne, każdemu z Was przysługuje świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł oraz dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł.

Za co i kiedy zapłacisz bonem?

Bonem zapłacisz za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Zamek Książ w Wałbrzychu jest już na tej liście. Aktualna lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu będzie na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

Bonem możesz zapłacić do 31 marca 2022 r. Jeśli do tego dnia zapłacisz za usługę za pomocą bonu, możesz z niej skorzystać po tym terminie.

Bonu nie możesz wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze albo inne środki wymiany.

Na bonie na Twoim profilu na PUE ZUS będzie kwota świadczenia, którą możesz wykorzystać. Za pomocą bonu możesz płacić wielokrotnie, aż wyczerpiesz kwotę świadczenia.

Jeśli przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego nie zrealizuje usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej, albo gdy przedsiębiorca turystyczny jest niewypłacalny, nastąpi zwrot środków na rachunek bankowy Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), a Ty będziesz mógł ponownie je wykorzystać za pomocą bonu.

W jaki sposób zapłacisz bonem?

Gdy aktywujesz bon na PUE ZUS, otrzymasz e-mailem kod obsługi płatności (znajdziesz go również na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój Bon]). Ten kod podasz, gdy będziesz płacić za usługi (np. w recepcji hotelu). Następnie otrzymasz esemesem kod potwierdzający płatność. Musisz go podać osobie przyjmującej płatność.

Ważne!

Jeśli pomylisz się i podasz błędny kod obsługi płatności, osoba przyjmująca płatność może ponownie go wpisać.

Jeśli pomylisz się i podasz błędny kod potwierdzający płatność bonem (ten, który dostaniesz esemesem), płatność będzie anulowana. Musisz wtedy ponownie podać kod obsługi płatności (z e-maila lub z PUE ZUS), a następnie nowy kod potwierdzający, który otrzymasz esemesem.

Jeśli usługa, za którą płacisz bonem przekracza jego wartość, to brakującą część możesz zapłać gotówką lub przelewem.

Stan wykorzystania środków z bonu będziesz mógł sprawdzić na PUE ZUS.

Gdzie otrzymasz pomoc w sprawie bonu?

Pod numerem telefonu 22 11 22 111.

Pytania możesz też wysyłać na adres e-mailowy bon@zus.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
2
67%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~olo 29-07-2020 8:23
Ciekawe czy Trzaskowskiemu przyszła taka myśl do łba by dzieciom Polskim dać bon turystyczny 500 zł , bo on tylko wspominał o uchodzcach że jak sie zjawią nad Wisłą to trzeba ich przyjąć dać mieszkania i ugoscić należycie z socjalem do wiecznym
~Bonita 29-07-2020 9:31
do: ~olo (8:23)
Napisz lepiej że nikt nie zwraca kasy za ten bon przedsiebiorcom. To kolejny pic na wode jak czeki tekturowe bez pokrycia.
~Ja 29-07-2020 12:06
i znowu dali się złapać liczba zachorowań rośnie a tu bon turystyczny haha
~Menelowe+ 29-07-2020 12:41
No to Książ sprowadza na siebie plagę patoli pińcet+! Będzie roszczeniowo, awanturnie, pijacko - bo przecież nie jest żadną tajemnicą, że jak coś prosty człowiek dostaje za darmo, to tego nie szanuje i o to nie dba. Przecież jemu się należy - nie do końca wiadomo wprawdzie za co, ale bierze, skoro dają. Warto już zatem rezerwować kasę na kapitalny remont hotelu - bo po zakończeniu akcji obiekt będzie w stanie katastrofalnym.
~ 30-07-2020 13:36
do: ~Menelowe+ (12:41)
dlaczego bierzesz wszystkich do jednej beczki?sa rodzice rozsadni wiedza jak wydac pieniazki ,wiec dlaczego takowym ublizasz?ja jestem juz emerytka wiec mnie to nie tyczy ,ale cz w twojej rodzince nie ma takich co biora te500,sadze ze sa wiecnawet im ublizasz,wstyd jak mozna byc takim podlym niby czlowiekiem
~Bierta bony 30-07-2020 21:04
Ale dajo!
~Fliper 31-07-2020 22:37
Dzisiaj tj. 31.07 w Polsacie spot reklamowy Książa jak to zapraszają" pińcetów" turystycznych. Ogólny lament kotomyszyna jakie to plecy mają przez jelitówkę covidovą. Niech tam jeszcze dr Mauzer skarbonę ustawi na dziedzińcu na datki na oświetlenie miasta i drugą na dokarmianie pstrągów i lemurów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group