Czwartek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 2244
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z kijkami po zdrowie

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Środa, 7 marca 2012, 7:25
Aktualizacja: 7:25
Autor: Beata Kołowrocka
Fot. www.sokolowsko.pl
Chodzenie z kijkami nordic walking jest coraz bardziej modne. Odpowiednie poruszanie się z kijkami ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Dodatkowo powstaje coraz więcej tras nordic walking. W Górach Suchych istnieją trzy trasy o różnych dystansach.

Nordic walking wywodzi się ze Skandynawii. Dlaczego ma tak pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Przede wszystkim nordic walking angażuje do pracy 90% mięśni, pobudza cały organizm do wysiłku fizycznego, a to z kolei pobudza do pracy układ krążenia oraz serce. Co ciekawe, metodę tę poleca się osobom chorym na reumatyzm. Marsz z kijkami wzmacnia nasze stawy, a co najważniejsze nie obciąż ich, dzięki temu, że podpieramy się na kijkach. Dodatkowo spacer w górskim klimacie sprzyja układowi oddechowemu. Może być to również dobra metoda na pozbycie się zbędnych kilogramów.

- Z kijkami chodzę już dwa lata. Czasem ludzie śmieją się, że zapomniałam nart, ale już nie zwracam na to uwagi. Początki były trudne i zanim nauczyłam się poprawnie chodzić, minęło trochę czasu. Teraz swoje kijki zabieram na spacer zawsze wtedy, kiedy mogę i mimo tego, że ludzie śmieją się ze mnie, ja czuję poprawę swojego zdrowia oraz kondycji fizycznej - mówi pani Barbara, mieszkanka Szczawna Zdroju.

W Sokołowsku przygotowano trzy trasy nordic walking. Każda z nich o różnym stopniu trudności i o różnej długości. Najdłuższa trasa (czerwona) liczy 10 km długości, trasa niebieska liczy 6 km. Początkujący amatorzy mogą wybrać najkrótszą trasę żółtą o długości 3,5 km. Wszystkie odcinki poprowadzone są przez malownicze tereny Gór Suchych w Sokołowsku. Po drodze można odpocząć w turystycznych wiatach.

Aby nauczyć się prawidłowej techniki chodzenia z kijkami, pierwsze ćwiczenia muszą być przeprowadzone pod okiem doświadczonego instruktora. Tylko poprawna metoda chodzenia przyniesie oczekiwane efekty.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group