Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4507
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Z Saksonii do Nepalu

Sobota, 20 marca 2010, 18:28
Aktualizacja: 18:36
Autor: Sven
W piątkowe popołudnie w wałbrzyskiej siedzibie Stowarzyszenia Civitas Christiana miał miejsce pierwszy akord zaplanowanej do poniedziałku imprezy pod nazwą „Solidarni przez pokolenia”.

Gośćmi licznie przybyłej publiczności byli gimnazjaliści z niewielkiego, leżącego w Saksonii, Freiberga. Przez ponad godzinę opowiadali o swoich wyprawach do Nepalu, tamtejszych zwyczajach, religii, kulturze i niezwykłych ludziach, z którymi, mimo ogromnych różnic cywilizacyjnych, można było znaleźć wspólny język. Opowieści zostały zilustrowane kilkuset zdjęciami.

W niemieckich szkołach od lat w ramach zajęć z przedsiębiorczości działają tzw. firmy szkolne. Właśnie w ramach takiej firmy gimnazjaliści z Freiberga współpracując z urzędem miejskim opracowali projekt, którego celem była pomoc szkole, która tego szczególnie potrzebowała. Wybór padł na szkołę we wsi Gati na pograniczu nepalsko – tybetańskim.

Zasady działania grupy są proste: by pomóc trzeba tego chcieć, trzeba myśleć inaczej, trzeba znaleźć partnerów i zdobyć pieniądze. Najtrudniejsze wydaje się to ostatnie. Są jednak i na to sposoby. Od 2005 roku organizują biegi o specyficznym sposobie nagradzania uczestników, bo to biegacze po każdym zaliczonym okrążeniu stadionu wrzucają do skarbonki pieniądze. W ciągu czterech lat uzbierano w ten sposób 90 000 euro. Są też kalendarze ze zdjęciami z Nepalu, znana i u nas akcja zbierania drobnych monet czy będące również źródłem dochodu baterie słoneczne, umieszczone na budynku szkoły. To oczywiście nie wszystkie sposoby.

Dzięki temu w Gati rozbudowano i wyposażono szkołę, prowadzono akcje leczenia osób tracących wzrok, nauczono miejscową ludność jak skutecznie i zdrowo prowadzić ogródki warzywne i ziołowe, sadzono drzewa, a nawet pokazano, jak budować piece, aby nie trzeba było mieszkać w kurnych chatach. Teraz czas na organizację przedszkola.

Motorem napędowym i koordynatorem tej działalności jest Steffen Judersleben, pracownik biura burmistrza. W krótkiej rozmowie zdradził nam, że tym, co go popchnęło do takiej działalności, był tkwiący w nim od zawsze altruizm, a już pół żartem, że praca z młodzieżą przedłuża jego własną młodość.

Ważne jest również to, że zebrane na działalność pieniądze nie są uszczuplane ani o czyjekolwiek wynagrodzenie ani o pokrycie kosztów podróży i pobytu w Nepalu. Wszyscy płacą za siebie sami. Oczywiście wyjazdy odbywają się w czasie wakacji. Za swoją działalność zostali uhonorowani kilkoma niemieckimi i europejskimi nagrodami.

Organizatorów spotkania wsparli właściciele karczmy „Gospocha”, którzy całkowicie charytatywnie zapewnili poczęstunek dla uczestników. Nad całością patronat honorowy sprawują biskup Ignacy Dec i prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group