Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5857
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zabytkowe naczynia w Starej Kopalni

Czwartek, 14 lipca 2016, 16:38
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Zabytkowe naczynia w Starej Kopalni
Fot. Robert Bajek
Zbiory archeologiczne znajdujące się w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu wzbogaciły się o wyjątkowe eksponaty – dobrze zachowane, gliniane naczynia łużyckie sprzed około 2 700 lat.

Znaleziska przedmiotów należących do kultury łużyckiej są dość częste, ponieważ kultura ta istniała przez 1 000 lat, jednak w naszym, górzystym rejonie raczej nie występują. Bardzo nietypowe są okoliczności w których Stara Kopalnia weszła w posiadanie niecodziennych eksponatów. Siatka w której znajdowały się gliniane, zabytkowe naczynia została podrzucona na teren Starej Kopalni.

- Zabytki pochodzą z kultury łużyckiej. To jest kultura, która na terenie Polski obejmowała dość duży obszar - dorzecze Odry i Wisły. Te eksponaty pochodzą z przełomu epoki brązu i epoki żelaza. Mają około 2 800 - 2 600 lat. Są to naczynia wykonane z gliny. Bardzo starannie wykonane. Jest to waza, misa, trzy miniaturowe naczynia i czerpaki. Naczynia były wykonane ręcznie, ponieważ wtedy nie znano jeszcze koła garncarskiego i wypalane na ogniskach, albo w dość prymitywnych piecach garncarskich. Mogły być użytkowane zarówno w domostwach jak później składane do grobów jako dary zmarłemu - powiedziała Anna Kowalska, reprezentująca dział archeologii Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Decyzją konserwatora zabytkowe naczynia zostały przekazane w depozyt Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Tam zostaną opracowane i odrestaurowane. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane szerszej publiczności 16 września br. podczas wystawy archeologicznej, inaugurującej Europejskie Dni Dziedzictwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group