Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 3398
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zaczęły się Senioralia w Szczawnie–Zdroju

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Niedziela, 10 lutego 2019, 6:44
Autor: red
Fot. Grażyna Lelito–Dąbrowa
6 lutego w Cafe Galerii Ogród Sztuki w Szczawnie–Zdroju odbyło się pierwsze spotkanie seniorów w ramach projektu "Senioralia 2019 w Szczawnie – Zdroju".

Senioralia finansowane są przez Uzdrowiskowa Gminę Miejską Szczawno Zdrój. Prelekcję na temat "Doświadczenie maski" wygłosił Ryszard Ratajczak.

Tadeusz Różewicz pisał :
"Twarz poety
otwarta i pełna ciszy
zawsze ta sama
i zupełnie inna
ze ściany patrzy na mnie
twarde i puste oko".

Pierwsze maski zaczęto nakładać na twarze zmarłych około 10000 lat temu, ówcześni ludzie wyrażali w ten sposób wiarę i nadzieję na możliwość egzystencji pośmiertnej.

Antyk to czasy rozkwitu teatru i stosowania masek z jednoznacznym znakiem emocjonalnym .

Okres średniowiecza to zdecydowana dominacja sakrum oraz eksploatowanie wątków nowotestamentowych. Dopiero renesans i barok, oprócz masek nakładanych na twarz przez aktorów, wykorzystuje naturalną mimikę twarzy.

Wiek XIX - przede wszystkim w literaturze ukazuje wątki demoniczne związane z maską.

Artyści tacy jak :A.E.Poe , M.Rilke O.Wilde wskazywali w swojej twórczości na destrukcyjny charakter maski, która może zawładnąć człowiekiem, prowadząc go do zatracenia. F.Goya w jednej ze swoich prac nadał tytuł "Świat to maskarada" - wszystko jest udawaniem.
Współcześni antropologowie kultury twierdzą, iż ludzie komunikując się ze sobą układają twarz stosownie do okoliczności, a więc nakładają na twarz stosowną maskę.

Tekst i fot. Grażyna Lelito-Dąbrowa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
75%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~D. Trump(ek) 11-02-2019 20:59
Jak to?! Przecież "senioralia" trwają już w Szczawnie-Zdroju non-stop od jesieni 2014 roku! Nie mam nic przeciwko seniorom, ale jeśli ich działalność zaczyna stawać się dominującą w jakimkolwiek miejscu na mapie miasta, powiatu, województwa, kraju to znaczy, że to miejsce ma ambicje stania się miejscem pogodnej starości (co, z założenia, może być bardzo pozytywne!). We wszelkich skupiskach ludzkich powinno się dążyć do zachowania jakiejś naturalnej równowagi, a istniejąca tendencja działań władz Szczawna od wspomnianej daty zdaje się wyraźnie wskazywać dokąd zmierzają! A obiecywali Szczawno budzić, a nie usypiać!...
~SENIOR 23-02-2019 11:40
do: ~D. Trump(ek) (20:59)
Całe szczęście ,ze wreszcie coś się dzieje dla seniorów, bo za poprzedniego burmistrza liczyły się tylko wyścigi rowerowe za duże pieniądze dla garstki uczestników. Wszystkie grupy społeczne mają swoje działania, a seniorzy w Szczawnie to przeważająca grupa społeczna dlatego bardzo dobrze że została dostrzeżona.Każdy kiedyś będzie senior em, nie wszyscy chcą tylko oglądać seriale i czekać na śmierć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group