Sobota, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 2130
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zadośćuczynienie dla Sybiraków

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Czwartek, 6 sierpnia 2020, 10:21
Aktualizacja: Piątek, 7 sierpnia 2020, 8:12
Autor: red
Fot. użyczone
5 sierpnia w Świdnicy w siedzibie restauracji "Miodowe Pola" odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Wałbrzychu.

Zebranie zgromadzeni rozpoczęli odśpiewaniem Hymnu Sybiraków. Minutą ciszy upamiętniono zmarłych Sybiraków w ostatnim czasie.

Zebraniu przewodniczył prezes Wałbrzyskiego Oddziału Związku Sybiraków Adam Mitelsztet, będący również wiceprezesem Zarządu Głównego Sybiraków w Warszawie. Obecni byli prezesi, członkowie zarządu Kół Sybiraków z Barda, Jedliny-Zdroju, Kłodzka, Kudowy-Zdroju, Nowej Rudy, Lewina Kłodzkiego, Polanicy-Zdroju, Strzegomia, Świdnicy, Świebodzic, Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich i Ziębic.

Po przedyskutowaniu roboczych spraw związku pan prezes poinformował zebranych o przekazaniu dokumentacji Oddziału z ostatnich 30 lat do Archiwum Państwowego O/Wrocław z siedzibą w Kamieńcu Ząbkowickim.

Najważniejszą i najdłużej omawianą kwestią była informacja o procedowaniu ustawy o zadośćuczynieniu Sybirakom przeprowadzonej w Sejmie RP w dniu 15.07.2020. Jest to dla Sybiraków długo oczekiwana ustawa dająca nie tylko finansowe zadośćuczynienie, ale przede wszystkim moralne. Za krzywdy i lata cierpień i upokorzeń podczas zesłania na Syberię. Oczywistym jest, że takie zadośćuczynienie powinno być zrealizowane przez rząd Federacji Rosyjskiej, ale takiego się nie doczekamy. Tym bardziej cieszy fakt, że po 27 latach starań Sybiraków wkrótce ustawa znajdzie finał na biurku Prezydenta Andrzeja Dudy.

Na zakończenie przedstawiono wolne wnioski i pomysły związane z działaniem Związku.
- Zachęcam wszystkich Sybiraków do kontaktowania się z regionalnymi Kołami Związku Sybiraków celem uzyskania szczegółowych informacji dotyczących zadośćuczynienia. Prezes Związku przypomina również o uregulowaniu zaległych składek członkowskich. Biura regionalne Związku w okresie marzec-maj były zamknięte. Od czerwca są otwarte i zachęcamy do kontaktu członków Związku. Zachęcamy również te osoby, którym nie są obojętne losy naszych rodaków na zesłaniu do kontaktu z siedzibami Związku Sybiraków.
Informuję jednocześnie, że Wałbrzyskie Koło Sybiraków ma nową siedzibę w Wałbrzychu przy ulicy Matejki 1 pok. 13 - informuje członek Związku Sybiraków w Wałbrzychu Wacław Kwieciński.

Twoja reakcja na artykuł?

6
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
20%
Złości
2
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~??? 6-08-2020 12:10
a mnie ciekawi jedna drobna rzecz, co my współcześni Polacy zrobiliśmy złego ,,Sybirakom!!, że z naszych podatków mamy zadośćuczynić im finansowo?, owe zadośćuczynienie nie spadne z nieba, lecz, aby jednemu dać komuś trzeba zabrać--
~wałbrzyszanin 6-08-2020 12:27
Jest takie pojęcie jak solidarne państwo a nasze takie jest. Wówczas jeśli nie można znaleźć sprawcy krzywdy lub nie możliwe jest wyegzekwowanie należności od sprawcy wówczas państwo nasze solidaryzuje się z pokrzywdzonymi i ze swoich środków wypłaca zadośćuczynienie. Gdyby za kilka lub kilkanaście lat udało się wyegzekwować od sprawcy należność wtedy trafi ona do Skarbu Państwa.
~Moherowy Pisior 7-08-2020 12:04
do: ~wałbrzyszanin (12:27)
No to ja będę wówczas pokrzywdzony, bo zamiast moje podatki pójść na potrzeby Ojca Rydzyka, to pójdą na jakichś tam Sybiraków.
~gohciu 7-08-2020 20:37
do: ~wałbrzyszanin (12:27)
Sprawca istnieje i ma się barrrdzo dobrze. Jaki jest problem z wyegzekwowaniem należności /od ka...ów?/. Ano taki że oni nas grrrrubym siurem...To jest winą rządów od 1944 roku.
~roś 6-08-2020 12:59
do~`???: a nie rażą budżetowe miliardy na Kościół R-K?
~gohciu 7-08-2020 20:40
Ka...ów d...e barany "kopiujwklej".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group