Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2488
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Książ: Zakończyła się renowacja Mauzoleum Hochbergów

Czwartek, 30 października 2014, 16:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 listopada 2014, 10:21
Autor: red.
Książ: Zakończyła się renowacja Mauzoleum Hochbergów
Fot. Robert Bajek
Bolko – VI Książę Pszczyński Hrabia von Hochberg, Prezydent Wałbrzycha – Roman Szełemej a także Prezes Zamku Książ – Krzysztof Urbański i Wojewódzki Konserwator Zabytków – Barbara Nowak–Obelinda uczestniczyli wczoraj w uroczystym otwarciu Mauzoleum Hochbergów w Książu, które przeszło historyczną renowację.

Przybyłych na uroczystość gości powitał Prezes Zarządu Fundacji Księżnej Daisy von Pless - Mateusz Mykytyszyn. Następnie głos zabrał Prezydent Szełemej, który przypomniał zebranym jak ważne jest to miejsce, jak wiąże się bezpośrednio z historią całego regionu i jak istotna była jego renowacja. W podobnym tonie wypowiedziała się też Barbara Nowak-Obelinda. Natomiast Bolko VI Hochberg von Pless wyraził wielką wdzięczność za to, że obiekt ten został w końcu odrestaurowany i powoli odzyskuje dawny wygląd. Książę odsłonił też znajdującą się na ścianie przy drzwiach wejściowych do Mauzoleum tablicę upamiętniającą członków rodziny Hochbergów, którzy niegdyś w Mauzoleum spoczywali. Byli wśród nich: Hans Heinrich XI Fürst później Herzog von Pless, Reichsgraf von Hochberg, Freiherr zu Fürstenstein, Marie Fürstin von Pless, Mathilde Fürstin później Herzogin von Pless, Mary-Theresa Daisy Fürstin von Pless, Konrad Josef Hans Bolko, Reichsgraf von Hochberg, Freiherr zu Fürstenstein i NN, Grafin von Hochberg, Freinn zu Fürstenstein. Następnie odbyła się modlitwa ekumeniczna odmówiona przez proboszcza parafii Św. Anny na Szczawienku - księdza Jerzego Ossolińskiego wspólnie z pastorem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Wałbrzychu - Waldemarem Szczugłem i krótki recital skrzypcowy, po którym Książę Bolko wraz z osobami mu towarzyszącymi odjechał konnym zaprzęgiem do Zamku Książ.

Mauzoleum, czyli kaplica grobowa rodziny Hochbergów znajduje się na południowy wschód od zamku, przy jego południowej bramie, na Topolowej Górce. Pierwotnie był to drewniany pawilon, wybudowany na początku XVII wieku a następnie w 1734 roku zastąpiony przez budynek murowany. Obiekt wybudowano na planie foremnego ośmioboku ze sklepieniem w formie kopuły wspartej obwodowo na murach, z wielospadowym dachem mansardowym. Był on centralnym punktem utworzonego wokół niego ogrodu z rozchodzącymi się promieniście alejami lipowymi i pełnił pierwotnie funkcję pawilonu letniego. Gdy przeznaczono go na mauzoleum, w skale została wykuta obszerna krypta. W roku 1987 roku obiekt został wpisany do Rejestru Zabytków. W latach 2013-1014 przeprowadzony został w nim remont dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Gminy Wałbrzych. Na szczególną uwagę w Mauzoleum zasługują unikatowe malowidła sklepienne autorstwa Feliksa Antoniego Schefflera, przedstawiające Zamek Książ widziany z czterech różnych stron.

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group