Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 2770
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Zalety małych domów

Środa, 19 sierpnia 2020, 11:27
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Zalety małych domów
Fot. użyczone
Wiele osób marzy o własnym domku. Dużą popularnością cieszą się niewielkie, kilkudziesięciometrowe domy. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Dla kogo mały dom jest najbardziej odpowiedni? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

1. Mały dom – czyli jaki?
2. Zalety małych domów
3. Dom o małej powierzchni – dla kogo?
4. Projekty małych domów
 
Mały dom – czyli jaki?

Choć teoretycznie kwestia tego, co jest „małym”, a co „dużym” domem jest względna, to przyjęło się, że małe domy to budynki o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Projekty malych domow całorocznych mają powierzchnię już 30-40 metrów, czyli wielkość przeciętnej kawalerki albo 2-pokojowego mieszkania. Zazwyczaj jednak budujący decydują się na większe metraże, czyli obiekty o powierzchni do 100 metrów kwadratowych.

Zalety małych domów

Dlaczego warto wybudować mały dom? Korzyści wynikających z tego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim niewielki dom jest tani w budowie. Do jego wykonania potrzeba znacznie mniej materiałów, niż do budowy domu średniej wielkości albo dużego. Znaczące oszczędności na kosztach materiałów są widoczne już w przypadku zaledwie kilkunastu metrów różnicy. Osobom, którym bardzo zależy na jak najtańszej budowie, poleca się wybór projektu o jak najprostszej formie, najlepiej z dachem dwuspadowym, bez lukarn czy wykuszy. Warto przy tym mieć na uwadze, aby nie oszczędzać na materiałach. Jak już wskazano, oszczędności można poczynić, wybierając proste formy domów, zamiast gorszych materiałów.

Niewielki dom można z powodzeniem postawić na małej działce. Jest to więc polecana opcja dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup dużej działki, a marzą o posiadaniu własnego domu jednorodzinnego.
Większość osób finansuje zakup działki czy budowę domu gotówką z kredytu hipotecznego. Warto pamiętać, że im mniejszy dom czy działka, tym (zazwyczaj) niższy kredyt. Wybór małego domku spełnia więc marzenie o własnym miejscu zamieszkania, a równocześnie nie przeraża koniecznością wzięcia na ten cel ogromnego kredytu.

Poza mniejszymi kosztami budowy, niewielkie domki są także niedrogie w utrzymaniu. Niewielka powierzchnia użytkowa to również mniejsza powierzchnia do ogrzania, co przekłada się na wydatki grzewcze. W przypadku budynków z klimatyzacją, mniejszy obiekt to mniejsza powierzchnia do ochłodzenia, co także wiąże się z redukcją kosztów.

Własny dom to też znacznie większy komfort i poczucie wolności w porównaniu z mieszkaniem w bloku. Brak sąsiada za ścianą, możliwość wprowadzania zmian na terenie działki czy też samego budynku, bez obowiązku uzyskiwania zgody od wspólnoty mieszkaniowej z pewnością sprawia, że dla wielu osób własny dom to spełnienie marzeń.

Dom o małej powierzchni – dla kogo?

Dla kogo mały domek będzie najbardziej odpowiedni? Wszystko zależy rzecz jasna od konkretnych potrzeb i wymagań mieszkańców, ale niewielki dom sprawdzi się w różnych przypadkach. Jest odpowiedni zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi. W budynku o powierzchni do 100 metrów kwadratowych z powodzeniem zmieści się salon z aneksem oraz dwie lub trzy sypialnie dla rodziny.

Projekty małych domów

Skąd wziąć projekt małego domu? Można zdecydować się na wykonanie indywidualnego projektu w biurze architektonicznym. Wybierając jednak to rozwiązanie, należy liczyć się z nierzadko wysokimi kosztami za autorski projekt, a także często długi czas realizacji usługi. Dlatego polecaną alternatywą jest zakup gotowego projektu w sprawdzonej firmie. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze, a przy tym szybsze. Pozwala cieszyć się projektem w zaledwie kilka dni od zakupu.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
38%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group