Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 3738
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Zagórze Śląskie: Zamek Grodno będzie remontowany

Poniedziałek, 19 września 2016, 16:26
Aktualizacja: 16:27
Autor: red
REGION, Zagórze Śląskie: Zamek Grodno będzie remontowany
Fot. red
Gmina Walim pozyskała środki zewnętrzne na dalszą renowację Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Tym razem kwota 1.360.333,35 zł pozwoli na przebudowę elementów zamku, w tym: budynku bramnego, budynku łącznika oraz remont baszty obronnej.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego, podjął uchwałę w sprawie wyboru projektów w trybie konkursowym do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 dla ZIT AW. W ramach naboru, ze względu na dostępny limit alokacji, jedenaście wniosków zostało wybranych do dofinansowania.
Wśród zwycięskich wniosków znalazł się i projekt pn. “Średniowieczny Zamek Grodno jako Centrum działalności kulturalnej i turystycznej – Przebudowa elementów Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim: budynek bramny, budynek łącznika oraz remont baszty obronnej”. Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 2.163.862,53 zł, z czego 1.360.333,35 zł pochodzić będzie z uzyskanego dofinansowania.

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności Zamku Grodno dla turystów i lokalnej społeczności oraz ochrona dziedzictwa kulturowego, poprzez przebudowę budynków zamkowych oraz zwiększenie oferty kulturalnej naszej “średniowiecznej perły”. W ramach przyznanych środków przebudowie podlegać będzie budynek łącznika, budynek bramny oraz baszta obronna, które obecnie w większości nie są użytkowane, ani udostępniane dla zwiedzających. Dzięki zaplanowanym pracom i doposażeniom sal powstaną nowe przestrzenie, które będzie można przeznaczyć na organizację takich wydarzeń jak: inscenizacje historyczne grup rekonstrukcyjnych, prelekcje, prezentacje czy spotkania autorskie. W ramach projektu, na potrzeby poszerzenia oferty kulturalnej, zostanie zakupiony również sprzęt multimedialny pozwalający na zaprezentowanie historii Zamku Grodno w bardzo niekonwencjonalny i nowoczesny sposób. I co bardzo ważne, nareszcie po wielu latach starań, powstanie instalacja sanitarna wraz z przepompownią, co pozytywnie wpłynie na rozwój zamkowej turystyki w zakresie hotelarstwa i gastronomi.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group