Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 3104
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Zaopiekuj się kolejowymi zabytkami

Piątek, 6 stycznia 2012, 12:13
Aktualizacja: 12:14
Autor: PAW
REGION: Zaopiekuj się kolejowymi zabytkami
Fot. red
Inicjatywą Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku jest stworzenie wzorcowego modelu funkcjonowania ośrodka chroniącego dobra dziedzictwa przemysłowego, głównym celem naszego Muzeum jest trwała ochrona tradycji z zakresu przemysłu.

W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku jest bardzo wiele zniszczonych zabytków kolejnictwa i przemysłu. Chcąc przywrócić im dawny blask proponujemy adopcję zabytkowych parowozów. Organizatorzy chcą odnaleźć chętnych, którzy zechcieliby pomóc finansowo lub poprzez wolontariat w odremontowaniu eksponatów Muzeum.

Pomóc mógłby każdy - prywatna osoba czy też firma, finansując zewnętrzne odmalowanie malatury lokomotywy, przy takiej lokomotywie znalazłaby się specjalna tabliczka, na której umieszczona zostanie informacja, przez kogo dany zabytek jest zaadoptowany. Honorowy patron – opiekun zabytków techniki kolejowej korzysta z wielu przywilejów w Muzeum m.in.
- uzyskuje tytuł honorowego patrona opiekuna zabytków techniki kolejowej

- w zakładce internetowej strony www.muzeumtechniki.pl zostanie umieszczone zdjęcie i informacja o osobie adoptującej

- parowóz oznaczony będzie tabliczką z imieniem czy nazwą firmy osoby adoptującej

- osoba adoptująca otrzyma od Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa „Złoty Bilet" dla 2 osób, który będzie upoważniał przez okres adopcji darmowy wstęp do Muzeum oraz na wszystkie organizowane imprezy (w tym zloty motocyklowe, przyjazdy parowozów, wystawy, wernisaże i inne). Osoba adoptująca będzie powiadamiana mailowo i listownie o imprezach.

- raz do roku w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa odbywać się będzie we wrześniu spotkanie wszystkich honorowych opiekunów zabytków, o którym opiekun zostanie wcześniej powiadomiony

- Muzeum posiada bazę noclegową w wagonach sypialnych, które udostępniać będzie bezpłatnie adoptującemu po wcześniejszym ustaleniu z Muzeum

W Muzeum prowadzone również są obozy dla wolontariuszy - głównie jest to młodzież studencka, która za nocleg i wyżywienie ma możliwość uzyskać doświadczenie w pracy nad zabytkami techniki.

Celem tej akcji jest uświadomienie, że jest to nasz wspólny dobytek kulturowy i interes całej naszej społeczności, o który powinniśmy dbać. Takie adopcje i organizacja wolontariatu mają również zaangażować ludzi w życie Muzeum.

Dzięki działalności Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej udało się uchronić od zniszczenia wiele cennych zabytków techniki. Podjęto również prace konserwatorskie. Obejmowały one zarówno remonty obiektów budowlanych związanych z parowozownią, jak i konserwację oraz naprawy pozyskanych eksponatów.

Mimo mało sprzyjającego klimatu dla ochrony zabytków techniki, Muzeum podejmuje skuteczne działania zmierzające do zachowania wielu cennych historycznych pomników cywilizacji technicznej poprzednich epok. W ciągu kilku lat swojej działalności znacząco wzbogaciło swój zasób. W tym sensie wypełnia ono ważną lukę, którą nie były w
stanie wypełnić instytucje państwowe zobowiązane do ochrony dziedzictwa narodowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group