Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 3538
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Zarząd Województwa oświadcza

Środa, 2 grudnia 2020, 6:34
Autor: red
REGION, Jedlina-Zdrój: Zarząd Województwa oświadcza
Fot. UMWD
Prezentujemy oświadczenie Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie Uzdrowiska Szczawno–Jedlina S.A.

Lecznictwo uzdrowiskowe jest jednym z największych atutów województwa dolnośląskiego. Na Dolnym Śląsku znajduje się 11 ze wszystkich 45 miejscowości uzdrowiskowych w Polsce, co czyni nasz region liderem w skali kraju w tym zakresie.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego prowadzi trzy spółki uzdrowiskowe: Sanatoria Dolnośląskie S.A., Lądek-Długopole S.A. oraz Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. Spółki te mają swoje obiekty w wielu miejscowościach na terenie Ziemi Wałbrzyskiej i są ważnym pracodawcą dla całego subregionu.

Dostrzegając bardzo duże potrzeby infrastrukturalne prowadzonych spółek, dolnośląski samorząd rokrocznie dofinansowuje je bezpośrednio z budżetu województwa. Na przestrzeni ostatnich 6 lat łączna kwota skierowana do Uzdrowiska Szczawno-Jedlina wyniosła blisko 30 mln zł.

W obecnym, bardzo trudnym dla uzdrowisk czasie pandemii, niezwykle ważne jest szukanie źródeł finansowania, które pozwolą przetrwać kryzys. Uzdrowisko Szczawno-Jedlina znalazło rozsądne rozwiązanie, dzięki któremu utrzyma swoje funkcjonowanie i zachowa miejsca pracy. Co istotne, do końca grudnia bieżącego roku Uzdrowisko prowadzi działalność leczniczą w Domu Zdrojowym, do której Spółka musi i tak dopłacać. Od stycznia 2021 roku Dom Zdrojowy, ze względu na niskie i nieakceptowalne stawki z ZUS nie realizowałby turnusów leczniczych. Dlatego Spółka znalazła rozwiązanie dochodowe, które pozwoli na wykorzystanie obiektu do realizacji wysokiej jakości usług społecznych.

Wydzierżawienie Domu Zdrojowego w Jedlinie Zdroju pod realizację projektu unijnego umożliwi ciągłość funkcjonowania obiektu w celach społecznych i okołomedycznych przy jednoczesnym zapewnieniu Spółce dochodu. Dzięki projektowi unijnemu w Domu Zdrojowym mogłaby być prowadzona potrzebna i społecznie wartościowa działalność opiekuńcza i pobytowa przeznaczona dla osób niesamodzielnych oraz osób z niepełnosprawnościami. Taka formuła funkcjonowania obiektu mogłaby, zgodnie z unijnym projektem, trwać przez najbliższe trzy lata.

Działalność uzdrowiskowa w Jedlinie Zdroju jest niezagrożona. Zaskakujące jest to, że lokalne władze samorządowe, razem z Panem Burmistrzem Jedliny Zdroju, nie wykazują najmniejszej woli współpracy w trosce o Uzdrowisko i jego przyszłość, biorąc pod uwagę choćby ten szczególnie trudny czas walki z pandemią koronawirusa. Walka z jej skutkami jest przecież naszą wspólną sprawą. Przykre jest to, że w czasie pandemii, kiedy Spółka wystąpiła do gminy o umorzenie podatku od nieruchomości ze względu na zawieszenie działalności uzdrowiskowej, aby zniwelować takie obciążenie finansowe – gmina odrzuciła tę prośbę. Z kolei, blisko dwa lata temu, kiedy w wyniku pożaru obiektu sanatoryjnego Teresa II na ulicę spadł gzyms, miasto obciążyło Spółkę opłatą za zajęcie pasa drogowego.

Brak woli współpracy gminy na rzecz uzdrowiska jest dla nas zdumiewający. Nie tak powinna wyglądać troska o miejsce, które jest dla samorządu lokalnego Jedliny Zdroju znakiem rozpoznawczym. Również realizacja dużego projektu unijnego w Domu Zdrojowym będzie dla gminy prestiżem. Wszystko to realizowane jest przede wszystkim z myślą o dobru mieszkańców gminy oraz regionu.

Jeśli rzeczywiście Pan Burmistrz chce współpracować – i nie jest to tylko „troska” wyrażana w wypowiedziach medialnych, jest wiele możliwości konkretnych działań, które może podjąć gmina Jedlina Zdrój. To m.in. umorzenie podatku od nieruchomości, o które prosiła w czasie pandemii Spółka. Idąc dalej w kierunku realnego zaangażowania gminy w działalność uzdrowiskową, możliwe jest objęcie części udziałów w Spółce Uzdrowisko Szczawno-Jedlina. Gmina może również przejąć w drodze darowizny od samorządu województwa Spółkę z zastrzeżeniem, że utrzymane zostanie prowadzenie działalności uzdrowiskowej.

Dla samorządu województwa bardzo ważny jest rozwój całego Uzdrowiska Szczawno-Jedlina, a tym samym działalności Spółki jako znaczącego pracodawcy w tej części Dolnego Śląska. Dlatego Zarząd Województwa Dolnośląskiego wspiera i będzie wspierał działania Spółki, które mają na celu rozwój i zachowanie miejsc pracy.

Możliwości prawdziwej współpracy jest wiele. Wierzymy, że Panu Burmistrzowi nie brakuje ani profesjonalizmu, ani dobrej woli, aby zrozumieć, że prawdziwa współpraca z samorządem województwa opiera się na dialogu i wzajemnej otwartości. Zyskają wówczas na tym przede wszystkim mieszkańcy Jedliny Zdroju, a to przecież jest najważniejsze.

Twoja reakcja na artykuł?

9
32%
Cieszy
15
54%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
7%
Smuci
0
0%
Złości
2
7%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group