Czwartek, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 3618
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zasłużony Eugeniusz Kiszczak

Poniedziałek, 31 stycznia 2011, 20:06
Aktualizacja: 20:06
Autor: Sven
Wałbrzych: Zasłużony Eugeniusz Kiszczak
Eugeniusz Kiszczak (pierwszy z prawej) otrzymał tytuł "Zasłużonego dla Wałbrzycha"
Fot. Sławomir Pawlik
Rada Miasta Wałbrzycha uhonorowała Eugeniusza Kiszczaka tytułem „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”. Na poniedziałkowej sesji laureat odebrał wyróżnienie z rąk Prezydenta Miasta i Przewodniczącej Rady Miasta.

W uzasadnieniu uchwały czytamy między innymi: „Eugeniusz Kiszczak jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Tkaniny Artystycznej. Po studiach podjął pracę jako projektant tkanin użytkowych i dekoracyjnych w Lublinie i Kamiennej Górze. W latach siedemdziesiątych współtworzył Stowarzyszenie Artystów Plastyków Regionu Wałbrzyskiego. Artystyczną dziedziną twórczości Eugeniusza Kiszczaka jest malarstwo, na które duży wpływ ma zainteresowanie autora filozofiami Dalekiego Wschodu. W pracach plastycznych przewijają się tematy dotyczące struktury wszechświata, praw rządzących kosmosem oraz zasad rządzących rzeczywistością. Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a jego prace brały udział w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach. W 2010 roku Eugeniusz Kiszczak obchodził pięćdziesięciolecie pracy twórczej”.

Laureat podziękował za nagrodę oraz w kilku stwierdzeniach ostro ocenił stan kultury, zdominowanej przez nieprofesjonalistów i zaniedbanej przez władze miasta.
– Wielu moich kolegów zamknęło się w swoich domach i pracowniach. Nie biorą udziału w życiu artystycznym, ponieważ czują się zepchnięci na margines i wykluczeni – mówił artysta, w dużej mierze obarczając za taki stan rzeczy władze miejskie.

W czasie wypowiedzi Eugeniusza Kiszczaka narastał wśród radnych szum rozmów, którymi, być może, zagłuszali przyznający artyście rację głos sumienia. W każdym razie było to, co najmniej, nieeleganckie.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group