Środa, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 2755
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Zaświadczeniowy rekord

Piątek, 6 maja 2011, 20:10
Aktualizacja: 20:11
Autor: red
REGION: Zaświadczeniowy rekord
Fot. ZUS
Już ponad 340 tys. zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek wydał ZUS swoim klientom od ręki. Tylko w marcu przedsiębiorcy odebrali blisko 50 tys. takich zaświadczeń.

Właśnie minął rok od czasu, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wydawanie zaświadczeń o niezleganiu w opłacaniu składek od ręki.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że ZUS zdecydował się na wprowadzenie tego ułatwienia, mimo że przepisy w tej materii nie uległy zmianie. W sprawie wydawania zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek nadal obowiązującym prawnie terminem jest siedem dni. Jak jednak widać po statystyce, wprowadzenie szybkiej procedury wydawania zaświadczeń było bardzo dobrym ruchem. Przedsiębiorcy gremialnie zaczęli korzystać z tej możliwości.

Do końca marca na salach obsługi klienta ZUS zostało wydanych od ręki aż 344 809 zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek. W samym 2011 roku przedsiębiorcy otrzymali już 114 855 tego typu dokumentów. Rekordowym okazał się marzec tego roku, w którym od ręki na salach obsługi zostało wydanych 47 399 zaświadczeń.

Z możliwości odebrania od ręki zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek mogą korzystać wszyscy ci przedsiębiorcy, którzy nie mają żadnych zaległości i błędów na koncie w ZUS. Nie może się też toczyć wobec nich żadne postępowanie wyjaśniające. Jeżeli płatnik składek spełnia te warunki, zaświadczenie o niezaleganiu otrzymuje w ciągu około 15 minut od złożenia wniosku na sali obsługi klienta ZUS. Jedynie w przypadku spraw wymagających wyjaśnienia, zachowany został dotychczasowy tryb wystawiania dokumentów.

ZUS przypomina jednocześnie, że wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek można złożyć także przez Internet za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego dostępnego pod adresem: www.eup.zus.pl .

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group