Niedziela, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 5358
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Zatrzymać wojnę na pomniki

Piątek, 19 sierpnia 2022, 13:24
Aktualizacja: 13:27
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Zatrzymać wojnę na pomniki
Fot. Wacław Kwieciński
– W ostatnim czasie otrzymałem wiele nieprzychylnych komentarzy, że popieram obecność pomników żołnierzy radzieckich, a w szczególności pomnika obecnego w naszym mieście w Wałbrzychu w momencie kiedy radni obozu rządzącego domagają się jego likwidacji – pisze Wacław Kwieciński z Wałbrzycha.

Rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona niż by się to wydawało. Przypomnę, że decyzją Instytut Pamięci Narodowej postanowiono o likwidacji 60 pomników w ramach tzw dekomunizacji przestrzeni publicznej. Część tych pomników już wyburzono a inne czekają na wyburzenie.

Nie będę tu przypominać, że w szeregi Armii Czerwonej zostało siłą włączonych kilka tysięcy żołnierzy AK. Nie trzeba też przypominać, że pomniki te pokazują i upamiętniają część naszej trudnej historii. Nie twierdzę, że trzeba pod tymi pomnikami spotykać się i składać kwiaty żołnierzom, którzy ginęli podczas wyzwalania polskich miast. Akurat Wałbrzych wyzwolono bez walki i zniszczeń.

Jednak stanowią one świadectwo o tym, że radzieccy żołnierze i w tym polscy włączeni siłą ginęli wyzwalając nasze miasta. Powinny zatem pozostać, bądź jeśli to możliwe powinny zostać przeniesione na cmentarze żołnierzy radzieckich tak jak postuluję do IPN w naszym przypadku.

Niestety na odzew naszej decyzji o usuwaniu pomników nie trzeba było długo czekać.

Już podawałem przykłady na stronie o zniszczonych polskich pomnikach po stronie białoruskiej. O ile u nas niszczone są symbole to tam niszczone są całkowicie pomniki wraz ze spoczywającymi tam mogiłami polskich żołnierzy AK.

Poniżej kilka przykładów z ostatnich dni o których donosi "Głos z nad Niemna na uchodźstwie".

Raz jeszcze apeluję do stosownych instytucji o podjęcie dalszych właściwych kroków celem zaprzestania eskalacji tzw. "wojny na pomniki". Polskie rodziny pochowanych na Białorusi żołnierzy AK wylewają wiadra łez po bezpowrotnym i bestialskim zniszczeniu naszych mogił.

Czas powstrzymać te destrukcyjne działania zarówno po polskiej jak i białoruskiej stronie i wejść na drogę poszanowania trudnej historii zarówno jednej jak i drugiej strony.

Wacław Kwieciński

Twoja reakcja na artykuł?

13
43%
Cieszy
6
20%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
20%
Złości
4
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (71)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group