Czwartek, 23 września
Imieniny: Bogusława, Linusa
Czytających: 2535
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: ZAZ–y otrzymają pomoc

Sobota, 30 maja 2020, 6:37
Aktualizacja: Niedziela, 31 maja 2020, 8:54
Autor: red
Wałbrzych/REGION: ZAZ–y otrzymają pomoc
Fot. archiwum
Zarząd Województwa Dolnośląskiego wspiera Zakłady Aktywności Zawodowej. Do tych ważnych instytucji trafi 1 111 000 złotych.

Epidemia wpływa na funkcjonowanie podmiotów ekonomii społecznej. Dotyczy to również Zakładów Aktywności Zawodowej. Ich działalność w czasach pandemii jest utrudniona. Funkcjonowanie ZAZ-ów oparte jest na pracy osób z niepełnosprawnościami, która w warunkach koronawirusa stała się niemożliwa, bądź jest mocno ograniczona. W związku z tym zmniejszyły się przychody ZAZ-ów ze sprzedaży towarów czy świadczonych usług. Najbardziej dotkniętym obszarem ich działalności, gdzie najwyraźniej widać negatywny wpływ wirusa są usługi dla branży hotelarskiej czy usługi cateringowe.
- Obecne bolączki ZAZ-ów spowodowane są przestojem w naszej działalności. Przyczynił się do tego oczywiście koronawirus. Nie możemy narażać naszych pracowników, tym bardziej, że jest to grupa szczególnego ryzyka. Musieliśmy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia oraz dostosować swój profil działania do zaistniałej rzeczywistości. Do tego potrzebne są dodatkowe środki. Cieszymy się z otrzymanego wsparcia. Te środki pomogą nam uporać się z problemami – komentuje Ewa Wójcik, dyrektor Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej.

W województwie dolnośląskim istnieje 8 Zakładów Aktywności Zawodowej, z czego dwa powstały w tej kadencji Zarządu Województwa: ZAZ w Oławie oraz w Dzierżoniowie. ZAZ-y to bardzo ważne miejsca na mapie naszego regionu. Tutaj osoby z niepełnosprawnościami uczą się określonych czynności w danej dziedzinie, rozwijają posiadane umiejętności, zdobywają doświadczenie, by później móc wejść na otwarty rynek pracy. ZAZ-y przygotowują osoby z niepełnosprawnościami do życia w otwartym środowisku, pomagają w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości. Dlatego należy dbać o ten dorobek, który stworzyliśmy na Dolnym Śląsku i wzmacniać go. Tym bardziej, że utworzenie ZAZ-u wymaga wielu nakładów oraz zaangażowania.
- ZAZ-y to niezwykle istotne miejsca. Jak wielu podmiotom, również im trzeba pomóc, by przetrwały czas epidemii. Zaz jest typowym przedsiębiorstwem społecznym. Jego cele polegające na tworzeniu miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnieniu im szans na integrację społeczną i zawodową osiągane są dzięki działalności ekonomicznej. W związku z epidemią ta działalność została czasowo wstrzymana, co miało wpływ na ich sytuację finansową. Samorząd Województwa dostrzega ten problem. Wspieraliśmy Zazy przed epidemią. Jednak teraz, w związku z zaistniałą sytuacją robimy to w większym zakresie. Znaleźliśmy dodatkowe środki. Chcemy, by osoby z niepełnosprawnościami mogły realizować się i by epidemia nie stała temu na przeszkodzie – podkreśla wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Lista wspieranych ZAZ-ów:

- Zakład Aktywności Zawodowej z siedzibą w Świerzawie,

- Zakład Aktywności Zawodowej „Celestyn” z siedzibą w Mikoszowie,

- Zakład Aktywności Zawodowej „Rosa” Caritas Diecezji Legnickiej z siedzibą w Jeleniej Górze

- Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej z siedzibą we Wrocławiu,

- Zakładu Aktywności Zawodowej – Zakład Usługowy „Nadzieja” z siedzibą w Wałbrzychu,

- Zakładu Aktywności Zawodowej „VICTORIA” z siedzibą w Wałbrzychu

- Zakładu Aktywności Zawodowej PSONI z siedzibą w Dzierżoniowie, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Dzierżoniowie

- Zakładu Aktywności Zawodowej z siedzibą w Oławie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie.

Dodatkowe środki będą wykorzystane na pokrycie:

- zwiększonych kosztów wynikających z przepisów związanych ze stanem epidemii (np. dodatkowe koszty transportu, ponieważ można przewozić jednocześnie mniej osób; koszty na środki ochrony osobistej),

- kosztów poszerzenia profilu produkcji czy usług w celu uzyskania dodatkowego źródła utrzymania pozwalającego na zniwelowanie skutków obniżenia lub zaprzestania działalności w innych działach. (np. zakup maszyny do szycia, zakup urządzenia do produkcji m.in. przyłbic),

- kosztów stałych związanych z prowadzoną działalnością wytwórczą lub usługową, która teraz została zaprzestana lub ograniczona. Są to koszty, które zakład musi pokryć ale z uwagi na brak przychodów z działalności „gospodarczej” nie posiada środków.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group