Poniedziałek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3522
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zbiórka porcelany – nowy projekt

Środa, 27 stycznia 2021, 9:38
Autor: red
Wałbrzych: Zbiórka porcelany – nowy projekt
Fot. organizatorzy
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu ogłasza zbiórkę porcelany – potłuczonej, zepsutej, a także niechcianej – każdej!

Ruszyły próby do najnowszej produkcji Teatru Dramatycznego – PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ – spektaklu, który opowiadać będzie losy rozkwitu i upadku wałbrzyskiej porcelany. Spektakl jest częścią międzynarodowego projektu HISTORIA ZNIKANIA, a w jego zakresie artyści z Norwegii i Polski (Chorzów i Wałbrzych) zajmują się obszarami wypartej pamięci. Projekt jest realizowany w zakresie Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, odpowiada za niego Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Chcemy wypełnić przestrzeń teatralną porcelaną z duszą! Zbieramy przedmioty, które mają swoją historię, są wyciągnięte z różnych zestawów, zdekompletowane lub obtłuczone – ale też takie, które zalegają w kredensie, są nietrafionym prezentem. „Białe złoto” zostanie wykorzystane jako scenografia w spektaklu. 

PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ skupiać się będzie przede wszystkim na pracownicach, które tworzyły potęgę przemysłową wyrobów z porcelany, a których historia została nieco w naszym mieście zapomniana. Tym przedstawieniem Teatr pragnie rozpocząć całą serię działań eksplorujących przemysłowe dziedzictwo miasta, zwrócić uwagę, że w Wałbrzychu poza górnikami pracowało wiele innych robotnic i robotników.

Jeżeli chcecie podzielić się z nami swoimi skarbami/stłuczkami, zapraszamy do Teatru! Ze względu na kruchą materię porcelany i możliwość jej uszkodzenia Teatr zamierza zatrzymać podarowane przedmioty. Zbiórka będzie odbywać się na portierni. W razie potrzeby zorganizowany zostanie indywidualny odbiór. Czekamy!

Spektakl PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ realizuje Kolektyw Dla Wyspy Håøya na podstawie tekstu pilgrima/majewskiego, reżyserem jest Krzysztof Popiołek. Premiera odbędzie się 27 marca.

Wierzymy, że temat zakładów porcelany jest wciąż żywy w historii miasta. Jeśli więc macie potrzebę podzielenia się z nami historiami o porcelanie - może być to anegdota o drodze do pracy, najlepsza zakładowa plotka, opowieści ze strajków, wspomnienie o babci – prosimy o kontakt z pedagożką Teatru, Nikolą Olszak, pod numerem: 74 648 83 15 lub mailowo: pedagogteatru@teatr.walbrzych.pl. 

KOLEKTYW DLA WYSPY HÅØYA: Janina Chochłakiewicz, Joanna Łaganowska, Nikola Olszak, Tomasz Jękot, Mikołaj Krzeszowiec, Seb Majewski, Krzysztof Popiołek

Twoja reakcja na artykuł?

9
53%
Cieszy
4
24%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
2
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group