Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3131
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat/Wałbrzych: Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” pozdrawia prosto z Chin

Czwartek, 20 września 2012, 14:40
Aktualizacja: 20:12
Autor: red
Świat/Wałbrzych: Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” pozdrawia prosto z Chin
Fot. użyczone
Pozdrowienia dla wałbrzyszan dotarły do nas z trasy podróży artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

W chwili, gdy dociera do Państwa ta informacja, Zespół przemieszcza się około 800 km, szybką koleją z miasta Hangzhou, na kolejny etap swojego pobytu do Louyang – miejsca realizacji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego.

Mija dziewiąty dzień trasy Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” po Chinach. Za nimi kilkanaście tysięcy przebytych kilometrów, jedne z największych miast świata – Pekin i Szanghaj, koncerty, spotkania, hotele i moc niezapomnianych wrażeń.

A wszystko zaczęło się od małego „zgrzytu”, spowodowanego odwołaniem lotu z Kijowa do Pekinu, na który grupa miała zarezerwowane miejsca. Z konieczności Zespół został więc jeden dzień w Warszawie, szybko organizując zakwaterowanie w hotelu oraz bilety lotnicze na bezpośredni lot do stolicy Chin, już w następnym dniu. Tym razem o komfort transportu zadbał narodowy przewoźnik – PLL LOT. W organizacji pobytu Zespołu w stolicy, bardzo pomogła poseł Katarzyna Mrzygłocka.

Pekin powitał wałbrzyszan piękną pogodą i bardzo bogatym programem przygotowanym przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego. Zaczęli wprawdzie od zwiedzenia jednej z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta - Cesarskiego Pałacu Zimowego, jednak godziny popołudniowe wprowadziły Zespół już w typowe zadania artystyczne.

A okazja ku temu była ogromna. Na zaproszenie Ambasady RP w Pekinie, „Wałbrzych” uświetnił swym koncertem i oprawą uroczysty raut wydany przez Ambasadora RP w Pekinie Tadeusza Chomickiego dla najważniejszych przedstawicieli chińskiego biznesu, polityki i kultury. Gościem specjalnym uroczystości był Minister Spraw Zagranicznych RP – Radosław Sikorski. Wałbrzyska młodzież pięknie zaprezentowała wybrane pozycje swojego repertuaru, zbierając zasłużone brawa. Szczególne wrażenie zrobiła na zebranych gościach ludowa piosenka chińska, wykonana przez solistkę w oryginalnym języku. Oficjalną atmosferę przyjęcia Zespół „złamał” również polonezem, do którego młodzież zaprosiła wszystkich gości tego wieczoru oraz wspólnymi zdjęciami i wpisami do zespołowej kroniki.

Kolejny dzień pobytu (sobota, 15 września), to dwa koncerty zrealizowane na Charytatywnym Festynie w jednym z miejskich parków Pekinu oraz na scenie zaaranżowanej w części biznesowej miasta. Młodzież dzielnie zniosła trudy podróży i aklimatyzacji, a wykonywane przez nią tańce i śpiewy wzbudzają zainteresowanie licznie gromadzącej się publiczności. Gospodarze otoczyli Zespół troskliwą opieką i ogromną życzliwością. Wałbrzyszanie poradzili sobie również ze specyfiką chińskiej kuchni.

Niedziela w całości została przewidziana przez chińskich organizatorów Festiwalu w Pekinie na realizację programu turystycznego i pokazanie dwudziestu uczestniczącym zespołom największych atrakcji miasta i okolic. ZPiT „Wałbrzych” wybrał się na wycieczkę na Wielki Mur Chiński, do Muzeum Pereł i Muzeum Jedwabiu oraz do Cesarskiego Pałacu Letniego. Wszystkie te miejsca pozostaną na lata w pamięci wałbrzyskiej młodzieży.

W kolejnych informacjach i dokumentacjach zdjęciowych, przedstawimy naszym Czytelnikom najważniejsze wydarzenia kolejnych dni pobytu Zespołu w Chinach. Już dziś zapraszamy wszystkich Państwa do śledzenia informacji o wyjeździe „Wałbrzycha” na stronie internetowej www.zpit.pl – tam również sukcesywnie uzupełniana jest galeria fotograficzna kolejnych wydarzeń - oraz na profilu Facebook.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group