Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1854
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zimowe Ptakoliczenie w PSP nr 6 w Boguszowie – Gorcach

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Poniedziałek, 4 lutego 2013, 6:15
Autor: red
Fot. użyczone
W Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Boguszowie – Gorcach od 8 lat realizowany jest program „Przyroda wokół nas – PTAKI ” i uczniowie uczestniczą w organizowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków akcjach.

Od kilku lat w ostatni weekend stycznia w Polsce odbywa się wielkie liczenie ptaków, które w zimowych miesiącach żyją najbliżej człowieka. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu – każdy może notować, ilu przedstawicieli, którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park.

Akcja prowadzona jest w całym kraju w tym samym czasie. Dzięki temu łatwo można porównać wyniki z ubiegłych lat i zobaczyć, czy populacja ptaków wzrosła, czy zmalała, ile ptaków w Polsce zimuje, których gatunków jest najwięcej.

W tradycję PSP nr 6 wpisały się ornitologiczne wycieczki, dlatego w tym roku również mimo sporego mrozu, 26 stycznia uczniowie klas I-IV pod opieką Ewy Wiewiórowskiej przez dwie godziny spacerowali i liczyli, jakie ptaki i jak licznie występują w Boguszowie-Gorcach.

Obserwacje uczniowie rozpoczęli od terenu wokół szkoły. Dzięki ptasiej remizie skrzydlaci goście zawsze znajdą coś do zjedzenia. Udało się zaobserwować ptaki z 20 gatunków. Niezmiennie od kilku lat najliczniej występują wróble, mazurki i dzwońce. Znacznie zwiększyła się liczebność szczygłów, sikor bogatek i modraszek. Od kilku lat w ogrodach przy ulicy Reymonta widywane jest stado trznadli. Licznie występują też gołębie miejskie i kosy. Najciekawsze zaobserwowane ptaki to dzięcioł duży, kowalik, sikora uboga, sosnówka i gile.

Szczegółowe wyniki spostrzeżeń wysłane zostaną do OTOP za pomocą Elektronicznej Karty Obserwacji.

Wycieczka połączona z liczeniem ptaków to świetna okazja nie tylko do poznania gatunków ptaków zimujących w najbliższej okolicy, ale również możliwość podziwiania pięknej przyrody i dobrej zabawy z rówieśnikami. Trasa wędrówki jest tak wyznaczona, by wrażeń nam nie zabrakło.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group