Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 4351
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: Zjazd eksploratorów

Wtorek, 23 października 2012, 16:37
Aktualizacja: Środa, 24 października 2012, 7:45
Autor: red.
REGION, Walim: Zjazd eksploratorów
Fot. UG Walim
W Walimiu po raz kolejny odbył się zjazd eksploratorów.

W sobotę uczestników powitali wójt Walimia Adam Hausman i Prezes Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej Piotr Kałuża, życząc dobrej zabawy i owocnych poszukiwań. 120 uczestników, w tym goście z Czech i Niemiec, wyruszyło do podziemi Zamku Książ. Tam uczestnicy mogli zwiedzić podziemia oraz miejsca niedostępne dla turystów, choć łatwo nie było, ponieważ poszukiwaczy kontrolował oddział….żołnierzy Wehrmachtu. Wzięli także udział w badaniach georadarowych, które prowadził dr Wiesław Nawrocki z ekipy badawczej miesięcznika „Odkrywca” oraz wysłuchali najnowszych wyników badań przeprowadzonych w Zamku Książ. Prelekcje przedstawili Piotr Kruszyński – opowiadając o roli Zamku Książ w projekcie RIESE oraz dr Monika Łój z AGH Kraków, której wykład dotyczył tematu "Geofizyka - stosować czy nie stosować w prospekcji historycznej”.

W godzinach popołudniowych, pasjonaci podziemi przeprowadzili eksplorację zawału na sztolni III i poszukiwali nie odkrytych części podziemi kompleksu „Rzeczka”. Wśród gości była m.in. znana pisarka i dziennikarka Joanna Lamparska, członkowie ekipy berlińskiej TV, członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Die Freiwilligen, ekipa TVP Wrocław, dziennikarze oraz przedstawiciele Gminy Walim. W godzinach wieczornych w Zajeździe Hubert w Walimiu czekała na wszystkich przepyszna wojskowa grochówka oraz prawdziwa kawa zbożowa. Posileni eksploratorzy wysłuchali prelekcji znamienitego gościa, Bogusława Wołoszańskiego, który serdecznie dziękując za zaproszenie, zachęcał do prowadzenia prac badawczych, wierząc, że jeszcze wiele tajemnic czeka na odkrycie. Następnie o swoich badaniach, odkryciach i fascynacjach tajemnicami Sowiogórskiej Krainy, opowiadał Piotr Kruszyński. Poruszono również temat sztolni Soboń. Wykonane w zeszłym roku odwierty potwierdziły jej istnienie. W najbliższym czasie planuje się odkopanie wejścia do sztolni.

W niedzielę odbyły się Mistrzostwa Polski w eksploracji za pomocą wykrywaczy oraz II Sowiogórski Turniej Eksploratorów w Paintball.

Eksploratorzy byli zachwyceni naszymi okolicami, chętnie tu wracają, a tajemnice podziemi przyciągają ich jak magnes.

www.walim.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group