Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 3105
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Złota wałbrzyska" już w sprzedaży

Środa, 13 lipca 2016, 9:11
Aktualizacja: 9:50
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych:
Fot. Robert Bajek
Do wyjątkowych, regionalnych alkoholi takich jak pomarańczowo–ziołowy likier "Księżna Daisy", wytworzona z maceratów owoców leśnych i lokalnych ziół "Muflonówka Sudecka", czy 40–sto, 50–cio a nawet 60–cio procentowa "Sztygarówka" dołączyła właśnie kolejna propozycja: "Złota wałbrzyska".

"Złota wałbrzyska" to 40-sto procentowa wódka smakowa klasy premium. Długo leżakująca, wytworzona wyłącznie z naturalnych składników, ręcznie rozlewana w limitowanych partiach, z dodatkiem płatków 24-karatowego złota. Stworzona według własnej receptury Dariusza Gustaba - właściciela sklepu ze zdrową żywnością "Raj zdrowia". I jak przystało na "Złotą wałbrzyską" jej etykietę zdobi wizerunek "Złotego Pociągu". Ale nie tylko. Są na niej również złote liście dębu, wałbrzyskie góry, sztabki złota i Zamek Książ.

- "Złota wałbrzyska" to wódka smakowa, bardzo wysokiej jakości, klasy premium. Wódeczkę zrobiliśmy na okoliczność "Złotego Pociągu", ale też chciałem podkreślić to, że Wałbrzych jest tajemniczy i może w dalszym ciągu być tajemniczy jeżeli chodzi o nowe odkrycia. Chciałem również zaznaczyć, że jest to region bardzo atrakcyjny, w związku z tym symbole Zamku Książ, liści dębu, naszych gór i "Złotego Pociągu". Alkohole dedykujemy koneserom i turystom. Jeżeli chodzi o skład "Złotej wałbrzyskiej", to jest to przepalanka staropolska na naszej recepturze, gdzie dodatkowo użyliśmy i śliweczki i orzecha i tarniny i jeszcze kilku innych składników. Nigdy całej receptury nie zdradzamy. Wszystkie produkty są tworzone w ten sposób, że najpierw każdy ze składników musi mieć wytworzony macerat a później w odpowiednich proporcjach łączymy je i to jeszcze leżakuje do pół roku. Dopiero później jest ręcznie rozlewane do butelek i idzie do sprzedaży. Nie możemy wypuścić partii dopóki trunek odpowiednio się nie wyleżakuje i nabierze odpowiedniego smaku. Zalecamy wszystkim naszym klientom, żeby wódki nie mrozić. Nasze produkty kierujemy do smakoszy, którzy chcą troszeczkę rozpieścić podniebienie. Można nasz trunek chłodzić w lodówce, ale nie powinno się go mrozić, bo wtedy zmienia smak. Ważną rzeczą w tym wszystkim jest to, że oprócz pięknego koloru, który uzyskaliśmy poprzez pewne działania, do naszego trunku dodaliśmy płatki złota. Jest to naturalne, 24-karatowe złoto, które dodaje atrakcyjności i bogactwa temu produktowi. Etykieta jest zrobiona na wzór starodawny. Posiada symbole o których już wcześniej mówiłem: Zamek Książ, nasze góry, "Złoty Pociąg", złote liście dębu, nawiązujące do herbu Wałbrzycha i sztabki złota, czego bardzo życzę Wałbrzychowi - żeby był bogaty - powiedział Dariusz Gustab.

"Muflonówka Sudecka", likier "Księżnej Daisy", "Sztygarówka" czy wreszcie "Złota wałbrzyska" - każdy z produktów autorstwa Dariusza Gustaba posiada silny związek z Wałbrzychem, regionem, jego historią, legendami, tajemnicami i dużym potencjałem, który niewątpliwie skrywa ta okolica. Każdy z tych produktów jest wytworzony z najwyższej jakości neutralnego spirytusu i licznych, dobrze dobranych i dopracowanych, naturalnych dodatków. Warto zaznaczyć, że "Złota wałbrzyska" to nie ostatni regionalny trunek Dariusza Gustaba. Nowe wyjątkowe alkohole są już opracowywane.

- Nasze produkty opowiadają o ciekawych miejscach, o pewnych bardzo istotnych sprawach dla regionu, łączą się ze sobą. Również dobór półproduktów do danego wyrobu nie jest przypadkowy, chociażby w przypadku "Muflonówki", gdzie dosyć mocno przeanalizowaliśmy surowce, które występują w Sudetach, aby je dobrze dobrać do produktu związanego z wyrobem "Muflonówki Sudeckiej", jak chociażby korzeń arcydzięgla, jagoda, malina moroszka, które są bardzo mocno związane z regionem. W przypadku maliny moroszki zastąpiliśmy ją skandynawską maliną, ponieważ ta występuje u nas symbolicznie i jest pod ścisłą ochroną. Jest to roślina polodowcowa. Występuje masowo w Skandynawii, nie ma problemu, żeby pozyskać ją z innych terenów. Są z niej świetne dżemy. Chodzi przede wszystkim o to, żeby mówić i opowiadać turystom legendy poprzez wyrób, żeby ci turyści dostarczając nasz produkt do rodzin czy znajomych mogli też dwa słowa opowiedzieć o naszym regionie. "Księżna Daisy", "Złoty Pociąg", "Sztygarówka", "Muflonówka" to produkty, które bardzo jasno zaznaczają symbole naszego regionu - powiedział Dariusz Gustab.

Oprócz wyjątkowych, regionalnych alkoholi w mieszczącym się przy ulicy Niepodległości 114 sklepie "Raj zdrowia" można kupić również przyprawy nie zawierające dodatków chemicznych, miody, zioła, herbaty, kawy, soki bez konserwantów, suszone owoce, oleje, wyroby wegetariańskie, sojowe, suplementy diety, mąki, makarony, ziarna, nasiona, pestki, płatki, otręby, nalewki, balsamy, tradycyjną wałbrzyską musztardę, naturalne kosmetyki, oraz inne produkty regionalnych wytwórców a nawet upominki, nawiązujące oczywiście do tradycji naszego regionu.

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group