Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 3593
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zmarła Leokadia Słopiecka

Piątek, 18 sierpnia 2017, 8:24
Aktualizacja: 9:26
Autor: red
Wałbrzych: Zmarła Leokadia Słopiecka
Fot. archiwum
W wieku 97 lat zmarła Leokadia Słopiecka, „Zasłużona dla Miasta Wałbrzycha”.

Ten tytuł Leokadia Słopiecka otrzymała w 2014 roku. Była wieloletnią szefową Zarządu Dolnośląskiego Stowarzyszenia Opieki nad byłymi Więźniami Politycznymi Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Wałbrzychu.

Leokadia Słopiecka urodziła się 26 lutego 1920 roku w miejscowości Podstoła w województwie kieleckim. Ukończyła szkołę krawiecką w Kielcach i otrzymała dyplom mistrzowski. Z chwilą wybuchu wojny wróciła na wieś, gdzie wykonywała swój zawód jako krawcowa. Miała liczne kontakty ze swoimi klientami i pod przykrywką usług krawieckich podejmowała działalność konspiracyjną. Ukończyła kursy sanitariuszki i łączniczki. 19 grudnia 1943 roku o świcie niemieckie wojsko otoczyło wieś, w której mieszkała Leokadia Słopiecka z czteromiesięcznym synkiem i ojcem. Pani Leokadia została aresztowana i wraz z ojcem przewieziona do więzienia w Kielcach. Następnie ojca przetransportowano do Gross-Rosen i zamordowano, a Leokadię Słopiecką poddano torturom wypytując o organizację podziemną, nazwiska jej członków oraz miejsca ukrycia broni. W wyniku tortur została częściowo sparaliżowana. Ostatecznie została przewieziona do obozu w Rawensbruck.

Po wojnie osiedliła się wraz z mężem na wsi w pobliżu Wałbrzycha, gdzie prowadziła gospodarstwo rolne. W 1980 roku oddając gospodarstwo rolne w zamian za rentę podjęła pracę w zakładach mięsnych, gdzie przepracowała kolejnych 10 lat. Przez 25 lat była ławnikiem w sądzie rejonowym. W 2005 roku została w Wałbrzychu Wolontariuszem Roku, gdzie motto swojej działalności społecznej określiła powiedzeniem: "Chcę być potrzebna do końca moich dni". Była Przewodniczącą Dolnośląskiego Stowarzyszenia Opieki nad Byłymi Więźniami Politycznymi Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, gdzie współpracowała z młodzieżą ze Szkoły Jack Steinberger Gymnasium z Bad Kissingen opiekując się ludźmi, którzy w szczególny sposób ucierpieli w II wojnie światowej. Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią w Warszawie w cyklu: Zapomniani świadkowie XX wieku, zarejestrowało Jej ponad 2-godzinne nagranie dotyczące przeżyć z okresu wojennego. Została wielokrotnie wyróżniana za pracę społeczną. Otrzymała m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Oświęcimski, Złotą Odznakę Honorową Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.

Pogrzeb Leokadii Słopieckiej odbędzie się w poniedziałek 21 sierpnia o 13.00 na wałbrzyskim cmentarzu na Podgórzu.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group