Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 3513
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/region/kraj: Zmiana czasu na zimowy

Sobota, 29 października 2011, 19:40
Aktualizacja: 19:42
Autor: Sven
Wałbrzych/region/kraj: Zmiana czasu na zimowy
Fot. Sven
Tej nocy zmieniamy czas letni na zimowy. Zegary należy cofnąć z godziny trzeciej na drugą w nocy.

Czas zimowy pozostanie do 25 marca. Wtedy o drugiej w nocy nastąpi przesunięcie wskazówek z powrotem o godzinę do przodu.

Podobno dzięki tym zabiegom powstają jakieś korzyści gospodarcze. Problem jednak polega na tym, że wciąż nie brakuje krytyków manipulowania czasem twierdzących, że powodują jedynie chaos komunikacyjny i rozchwianie zdrowotne u ludzi i zwierząt.
Niektórzy eksperci ekonomiczni, jak Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan, uważają, ze dla polski zmiana czasu nie przynosi istotnych korzyści (PAP).

Czasu na zimowy nie zmieni Rosja, Białoruś i Naddniestrze (region autonomiczny Republiki Mołdawii). Nie wiemy do końca czy ze względów gospodarczych czy może politycznych. W Europie nie zrobi tego jeszcze tylko Islandia. Kraje należące do Unii Europejskiej zmieniają czas, bo wymusza to dyrektywa unijna z 2001 roku. W Polsce dodatkowo regulowane jest to rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów.

Wielkimi zwolennikami regulacji czasu są Japończycy, którzy wyliczyli o ile tysięcy ton dwutlenku węgla mniej dostaje się dzieki temu do atmosfery i ile zaoszczędza się paliw.

A tak na marginesie, ciekawe czy jest ktoś, kto nastawia sobie budzik, by wstać właśnie na moment zmiany czasu i dopełnić formalności zgodnie z dyrektywą i rozporządzeniem premiera?

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group