Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4091
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Zmiany podatkowe

Środa, 22 czerwca 2022, 6:48
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Zmiany podatkowe
Fot. DUW
Z początkiem lipca wejdą w życie nowe przepisy podatkowe w ramach programu „Niskie Podatki”. Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw upraszcza i stabilizuje system podatkowy. Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała wiele możliwości uzyskania informacji o szczegółach zmian.

Jedną z głównych zmian, jakie wprowadza ustawa, jest obniżka stosowanej w pierwszym przedziale skali progresywnej stawki z 17 proc. do 12 proc. W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz możliwość powrotu do rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Znika także ulga dla klasy średniej, ale w rozliczeniu rocznym urząd skarbowy wybierze dla podatników korzystniejszą formę rozliczenia, uwzględniając tę ulgę lub zmienione od lipca zasady.

- W programie znalazło się wiele prorodzinnych zmian. 14 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która obniża podatek dochodowy z 17% do 12%. Przepisy, które wejdą w życie przyniosą znaczące korzyści w portfelach Polaków. Ponadto zmiany, które weszły w życie na początku roku tj. 30 tys. kwoty wolnej od podatku czy kwota 120 tys. pierwszego progu podatkowego zostały utrzymane – mówi Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.

Ustawa zmienia zasady opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci poprzez przywrócenie możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi. Ponad pięciokrotnie rośnie limit zarobków, jakie może uzyskać dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców aż do 16 061,28 zł w 2022 r. Ustawa poszerza również katalog dochodów dziecka, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, o rentę rodzinną.

- Zmiana przepisów oznacza większe zapotrzebowanie naszych klientów na informację. Przygotowaliśmy wiele możliwości kontaktu z nami w sprawie „Niskich Podatków”. Eksperci z naszych urzędów poprowadzą szkolenia podatkowe online, uruchomiliśmy specjalne numery informacyjne, a kto się chce z nami spotkać osobiście - zapraszamy na wojewódzkie spotkanie informacyjne 24 czerwca w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu – mówi Leszek Syguła, dyrektor KAS.

Twoja reakcja na artykuł?

4
40%
Cieszy
2
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
3
30%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group