Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3313
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Zmień ogrzewanie

Środa, 19 sierpnia 2020, 8:35
Aktualizacja: Czwartek, 20 sierpnia 2020, 8:19
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Zmień ogrzewanie
Fot. red
Planujesz zmianę ogrzewania? Złóż w urzędzie wniosek o dofinansowanie. Do 30 września br. mogą je składać m.in. mieszkańcy Świdnicy, Boguszowa–Gorce, Głuszycy, Mieroszowa, Świebodzic, Walimia, Wałbrzycha.

Trwa nabór wniosków o udzielenie grantów w projekcie pn. „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej”.
Możliwe będzie dofinansowanie modernizacji systemów grzewczych (np. wymiana kotła, instalacji grzewczej) w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych własnościowych w budynkach wielorodzinnych. Na ten cel mieszkańcy będą mogli otrzymać dotację w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych na zmianę źródeł ogrzewania, w maksymalnej wysokości 25 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 10 tys. zł dla mieszkania w budynku wielorodzinnym.

Wzory dokumentów o udzielenie grantu wraz z dołączoną do nich instrukcją wypełniania dostępne są do pobrania na stronie internetowej projektu pod adresem www.wymianakotlow.pl. Wypełniony jeden egzemplarz wniosku wraz z uproszczonym audytem energetycznym należy dostarczyć w zamkniętej kopercie do właściwego Urzędu Gminy/Miasta, który bierze udział w projekcie, w terminie do 30 września br. Dokumenty złożone po wyznaczonym terminie nie będą podlegać ocenie.

Po zakończeniu naboru wniosków o udzielenie grantów dokonana zostanie ich ocena. Potrwa to około 4 miesięcy. Przypominamy, że samo złożenie wniosku nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się do projektu. Szczegółowe informacje dotyczące przedsięwzięcia, w tym najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami są publikowane na stronie internetowej www.wymianakotlow.pl, w związku z czym zachęcamy do śledzenia na bieżąco zamieszczanych tam publikacji.

W ramach projektu można bezpłatnie skorzystać z usługi doradztwa technicznego. W tym celu należy zgłosić się do swojego Urzędu Gminy/Miasta. Numery telefonów i adresy mailowe opublikowane są na wspomnianej wcześniej stronie internetowej projektu.
- Doradca techniczny pomoże Państwu w wyborze nowego źródła ciepła oraz doradzi, jakie są kolejne kroki w celu wykonania inwestycji zgodnie z przepisami. Skorzystanie z tej formy pomocy ułatwi późniejsze wypełnienie wniosku – zachęca Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej w Świdnicy.

Ponadto w każdym z urzędów utworzony został punkt informacyjny w którym można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące naboru i pomoc w zakresie przygotowania dokumentacji niezbędnej do aplikowania o wsparcie. Pytania można również kierować drogą mailową lub telefoniczną – dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej projektu . W Urzędzie Miejskim w Świdnicy informacje udzielane są w pokoju 317 (III piętro), pod nr tel. 74/ 856 28 80 oraz mailowo: wymianakotlow@um.swidnica.pl.

Przedsięwzięcie realizowane będzie w latach 2020-2022. Planuje się zmodernizować łącznie min. 637 sztuk źródeł ciepła, co powinno przełożyć się na roczny spadek emisji PM 10 w wysokości 14,34 ton oraz PM 2,5 w wysokości 11,13 ton. Ponadto przeciwdziałać to będzie zmianom klimatu, dzięki planowanej redukcji emisji CO2 w wysokości 2 810 ton równoważnika CO2.
- Zachęcamy mieszkańców gmin biorących udział w projekcie do składania wniosków w swoich urzędach, do wcześniejszego kontaktu z doradcami, zasięgania informacji w specjalnie przygotowanych punktach – dodaje Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej.

Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 (RPO WD 2014-2020), Osi priorytetowej 3 „Gospodarka niskoemisyjna”, Działania 3.3 „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze Mieszkaniowym – ZIT AW”. Jego wartość to 24 212 601,37 zł, w tym dofinansowanie ze środków RPO WD 2014-2020 -16 840 999,95 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

4
25%
Cieszy
2
13%
Hahaha
2
13%
Nudzi
1
6%
Smuci
2
13%
Złości
5
31%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group