Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2829
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zmieni się tylko szyld

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 5 stycznia 2010, 20:14
Aktualizacja: Środa, 6 stycznia 2010, 8:04
Autor: szela
Fot. szela
Na gmachu przy zbiegu ulic Słowackiego i Barlickiego nie ma już szyldu z napisem “Sąd Grodzki”. Prezes Sądu Rejonowego, Dariusz Pająk twierdzi, że to praktycznie jedyna widoczna zmiana, która wiąże się z likwidacją sądów grodzkich.
– Strony wnoszące sprawy, wymagające prawnego rozstrzygnięcia, będą obsługiwane dokładnie tak samo jak dotychczas – wyjaśnia.

Do kompetencji sądów grodzkich należało orzekanie w sprawach drobnych, prostych, które nie wymagały długotrwałego procesu. Jazda w stanie nietrzeźwym, sąsiedzkie spory, zakłócanie ciszy nocnej i tym podobne incydenty – takimi właśnie tematami zajmowały się składy orzekające.

W poprzednim ustroju osobnicy jadący rowerem w stanie wskazującym oraz im podobni, trafiali przed oblicze kolegium do spraw wykroczeń. Sądy grodzkie miały podnieść rangę tej instytucji, jednak ostatecznie Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało, że mnożenie bytów sądowych jest zbędne.
- Oszczędności finansowe leżą u źródeł tych zmian. Ale ważne jest również racjonalne wykorzystanie kadry sędziowskiej. Ci, którzy utkwili w sądach grodzkich, mieli do czynienia z prawną drobnicą. To zbyt wąska specjalizacja – podkreśla Dariusz Pająk.

Proces zastępowania sądów grodzkich wydziałami cywilnymi i karnymi rozpoczął się już dwa lata temu. Ostatecznie zakończył się 31 grudnia 2009 roku. W Wałbrzychu dotychczasowe funkcje sądu grodzkiego, czyli wydziału do spraw wykroczeń, spraw karnych uproszczonych i spraw cywilnych uproszczonych, będą teraz pełnić wydziały cywilny I i VIII oraz karne II i III.

- Klienci sądu, tak jak dotychczas, będą składać pozwy w Biurze Podawczym. Liczba sędziów nie ulegnie zmianie – przejdą oni automatycznie do nowych wydziałów. Sprawy będą załatwiane na bieżąco, a jest ich kilkanaście tysięcy rocznie – wyjaśnia sędzia Dariusz Pająk.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group