Poniedziałek, 6 kwietnia
Imieniny: Ady, Celestyna, Izoldy, Wilhema
Czytających: 3458
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zmieniają nazwę

Wiadomości: REGION
Środa, 4 grudnia 2019, 10:46
Aktualizacja: Czwartek, 5 grudnia 2019, 8:24
Autor: red
Fot. użyczone
Z dniem 1 stycznia 2020 roku Grupa Wałbrzysko–Kłodzka GOPR zmienia oficjalnie nazwę na Grupa Sudecka. Nowa nazwa ma pomóc w działalności ratowniczej grupie regionalnej GOPR funkcjonującej w Sudetach Środkowych i Wschodnich.

Decyzją nadzwyczajnego ogólnego zebrania członków Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR z dniem 1 stycznia 2020 r. zmienia nazwę na
Grupa Sudecka GOPR.
- Obecnie funkcjonująca nazwa bardzo nieprecyzyjnie wskazuje teren działania naszej grupy. Poprzez zamianę nazwy w sposób
jednoznaczny określimy naszą przynależność terytorialną i górski charakter naszej służby. Wzmocnimy również wizerunek GOPR w Sudetach
Środkowych i Wschodnich – podkreśla Łukasz Felcenloben, członek zarządu grupy.

- Po ponad 40 latach przerwy wracamy do historycznej nazwy, która obowiązywała do 1976 r., kiedy to nastąpił podział na Grupę
Wałbrzysko-Kłodzką i Grupę Karkonoską GOPR. W pewnym sensie wracamy więc do naszych korzeni. Ponadto, podobnie jak inne grupy regionalne GOPR, znów mamy w nazwie pasmo gór, w których działamy – stwierdza naczelnik grupy Łukasz Pokorski.

Grupa Wałbrzysko-Kłodzka/Sudecka działa na obszarze Sudetów Środkowych i Wschodnich obejmujących: Góry Kamienne (Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche), Góry Wałbrzyskie, masyw Ślęży, Góry Sowie, Bardzkie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, masyw Śnieżnika, Góry Złote i Góry Opawskie. Grupa działa na terenie 2400 km2, sprawując opiekę nad 1600 km siecią szlaków turystycznych. W rejonie tym znajduje się Park Narodowych Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Ponad stu ratowników ochotników oraz czternastu ratowników zawodowych pełni dyżury w 4 stacjach ratowniczych - stacji centralnej w Wałbrzychu oraz stacjach w Sokolcu, Zieleńcu i Międzygórzu, a w sezonie zimowym również w dodatkowych stacjach i punktach ratunkowych zlokalizowanych przy kompleksach narciarskich. Na terenie działania grupy znajduje się kilkanaście ośrodków narciarskich, w tym jedne z największych w Polsce zlokalizowane w Czarnej Górze i Zieleńcu. W 2018 roku ratownicy grupy działając we górach i na zorganizowanych terenach narciarskich wzięli udział w 1385 akcjach ratowniczych niosąc pomoc blisko 1500 osobom.

Twoja reakcja na artykuł?

12
75%
Cieszy
1
6%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
1
6%
Złości
1
6%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Stołek 4-12-2019 15:57
Pytanie, dlaczego istnieją dwie grupy GOPR w Sudetach? Przecież to dublowanie stanowisk organizacyjnych, które nie są niezbędne w podwójnej ilości (prezesi, zarządy, komisje rewizyjne, naczelnicy, szefowie szkoleń), a Sudety nie są zbyt rozległe na współczesne środki transportu i łączności. Potem co roku krzyk, że brak pieniędzy na pensje i benzynę. BTW, Karkonosze też leżą w Sudetach - to info dla tych, którzy, wzorem Bolesława Wałęsy, przyjeżdżają na narty do Zieleńca w Karkonosze. ;-)
~Stołek 4-12-2019 16:01
do: ~Stołek (15:57)
Dodam, że pytanie o zasadność istnienia dwóch grup GOPR w Sudetach dotyczy okresu po 1999, kiedy powstało województwo dolnośląskie. Wcześniejszy podział wynikał z podziału obszaru działania na teren województw jeleniogórskiego i wałbrzyskiego. Wynika z tego, że przez 20 lat mogli mieć więcej pieniędzy na działanie i sprzęt zamiast na wypłaty.
~Niegospodarnosc 4-12-2019 23:42
do: ~Stołek (15:57)
Moze zapytaj ile takie twory zdublowane nas podatnikow pieniedzy kosztuja. Powinna tylko Karkonoska Grupa zostac bo Oni naprawde sa potrzebni i sprawdzaja sie.
~@Niegospodarnosc 5-12-2019 7:26
do: ~Niegospodarnosc (23:42)
Kosztują podwójnie i tyle. GOPR jest potrzebny, bo wynika to ze specyfiki działania. Straż Pożarna wszędzie nie wejdzie (drzewa, jaskinie, pokrywa śnieżna), choć ma podobny sprzęt. Niepotrzebny jest również podział na GOPR i TOPR - powinna być grupa tatrzańska GOPR i zostanie więcej kasy na paliwo do śmigła.
~Kris 4-12-2019 15:57
No nareszcie, bo od 1976 roku żyłem w ciągłym stresie ;). Powodzenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group