Poniedziałek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 1564
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

ZMP wyraża stanowisko

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Piątek, 27 marca 2020, 8:35
Aktualizacja: Sobota, 28 marca 2020, 8:21
Autor: red
Fot. red
Prezentujemy stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich w sprawie koniecznych rozwiązań w stanie epidemii.

1. Zarząd Związku Miast Polskich z uwagą obserwuje wysiłki rządu RP, podejmowane w celu zminimalizowania zasięgu epidemii jak i zapewnienia niezbędnego wsparcia dla osób oraz podmiotów dotkniętych skutkami wprowadzonych ograniczeń. Część tych koniecznych działań oznacza w praktyce między innymi:
-zawieszenie funkcjonowania administracji publicznej w zakresie większości powierzonych jej obowiązków;

-zawieszenie normalnego funkcjonowania organów kolegialnych władz publicznych w państwie;

-zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez wiele sektorów gospodarki;

-znaczne ograniczenie dostępu do normalnych, wcześniej zaplanowanych świadczeń medycznych;

-zawieszenie praktycznie całej działalności kulturalnej;-zawieszenie normalnego funkcjonowania edukacji i nauki;

-ograniczenie wolności zgromadzeń, w tym religijnych,

-zakaz organizowania imprez masowych;-drastyczne ograniczenie swobody podróżowania,a nawet poruszania się;

-wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny.

Zarząd jednoznacznie stwierdza, że opisana wyżej sytuacja obywateli naszego państwa w pełni wyczerpuje przesłanki, jakie wiążą się ze stanem nadzwyczajnym, który jest w polskim prawie opisany i uregulowany. Mówi o tym Konstytucja i wydana na jej podstawie ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (tj. Dz.U. 2017 poz. 1897). Ustawa wymienia dwie sytuacje upoważniające do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej: katastrofę naturalną oraz awarię techniczną. W art. 3 ust. 1 p. 2 ustawa wymienia wśród katastrof naturalnych „masowe występowanie chorób zakaźnych ludzi”. Powszechność i charakter wprowadzonych zakazów i nakazów, które pokrywają się z większością ograniczeń wymienionych w art.21 ust.1 ustawy o stanie klęski żywiołowej:
1 - oznacza faktyczne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej bez jego ogłoszenia.
2 - W tej sytuacji Zarząd wzywa rząd RP do prawnego usankcjonowania wprowadzonych rozwiązań poprzez ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zarząd popiera przy tym wnioski wielu miast o wstrzymanie praktycznie niemożliwych do realizacji przygotowań do wyborów powszechnych, wyznaczonych na dzień 10 maja br.

3. Zarząd Związku apeluje do Premiera, wojewodów i komisarzy wyborczych o zawieszenie prowadzonych procedur dotyczących wyborów przedterminowych i uzupełniających w jednostkach samorządu terytorialnego oraz referendów lokalnych jeszcze przed wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Leży to w kompetencjach tych organów, zwłaszcza po uchwaleniu przez Sejm RP ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem CoViD-19(Dz.U. 2020, poz. 374).

Odpowiednim do skali zagrożenia poczuciem odpowiedzialności wykazali się komisarze wyborczy w Szczecinie i Wałbrzychu, odwołując lokalne referenda w Boguszowie-Gorcach i Dobrej. Komisarze oparli swoje postanowienia na opiniach powiatowych inspektorów sanitarno-epidemiologicznych, którzy ocenili, że zapewnienie wymaganych przez ww. ustawę standardów bezpieczeństwa nie jest możliwe. Wyrażamy też uznanie dla kandydatów w wyborach uzupełniających w Stryszowie, którzy sami wykazali wysoką odpowiedzialność, solidarnie rezygnując z kandydowania, dzięki czemu wybory te nie odbyły się.Poznań, 25 marca 2020 r.(-)

Zygmunt Frankiewicz
PREZES ZWIĄZKU

Twoja reakcja na artykuł?

4
36%
Cieszy
1
9%
Hahaha
2
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
3
27%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~xyz 27-03-2020 10:16
Wy się nie przyglądajcie z uwagą dzialaniom polskiego rządu, tylko zakasać rękawy i do roboty. Krytykujecie rząd a biurek, a sami nie robicie nic, albo prawie nic. My, wyborcy, tego nie zapomnimy wam, zamiast dzialac piszecie durne odezwy. Idiotyzm.
~księgowy 29-03-2020 13:22
do: ~xyz (10:16)
Ja ustanowionej tyranii rządowej pomagać nie będę bo i tak okradnie mnie z tego co wyprodukuję. Wpierw niech zaczną działać zgodnie z konstytucją i zablokują wzmaganie histerii medialnej.Nie ma też przedstawionych żadnych wiarygodnych dowodów na zjadliwość komunawirusa.
~Moherowy Pisior 27-03-2020 12:48
A co z naszymi pasterzami?
~Dziwne 27-03-2020 13:11
do: ~Moherowy Pisior (12:48)
To: zakaz zgromadzeń w kościele pow. 5 wiernych na np 600m kwadratowych. Ale: W autobusie może być 15 osób na 25 m kwadratowych.W Castoramie, w Biedronce...To o co chodzi??? Cicha walka z chrześcijanami?
~księgowy 28-03-2020 10:44
do: ~Dziwne (13:11)
Owszem, UE a do niej należy Polska to strefy barbarzyństwa neomarksizmu. Nawet za terroru hitlerowskiego i stalinowskiego kościoły funkcjonowały normalnie.
~Moherowy Pisior 27-03-2020 17:18
Przy takiej frekwencji z tacy nie wyżyją. Nadzieja tylko w pogrzebach. Należy jak najszybciej wprowadzić planowany od wielu lat podatek wyznaniowy.
~yes 28-03-2020 6:42
do: ~Moherowy Pisior (17:18)
Zgadzam się na wprowadzenie dowolnego podatku wyznaniowego, wtedy dowiedzielibysmy ilu mamy prawdziwych katolikow. Podejrzewam, ze okolo 30% a nie 95%.
~ad. ~xyz 30-03-2020 6:50
ad.~ xyz idiotyczna to jest Twoja wypowiedź . Ten PIS-owski rząd wykazuje swoją niemoc i brak skuteczności w walce z epidemią na każdym kroku : brak maseczek , płynów dezynfekujących , brak wdrożenia procedur w szpitalach co skutkuje wyłączaniem całych szpitali i oddziałów. W całym powiecie wałbrzyskim dotychczas zrobiono tylko (!) 150 testów a w Wałbrzychu tylko 50(!) . Pie.... ~xyz nie pisz mi tu bzdur bo wyborcy to prędzej rozliczą Twój PIS-i rząd i zrobią wyPAD. A te 2 mld zł to jednak należy zabrać TVP i przeznaczyć dla służby zdrowia bo jak widać propaganda PIS działa i tacy jak Ty wierzą w kłamstwa Mateuszka jak to świetnie jesteśmy przygotowani na epidemię , a jeszcze lepsze kłamstwa wyPAD-a , że "procentowa" liczba zakażeń spada . Tak ---wzrost z 1 do 2 przypadków to 200% ale wzrost z 1000 do 1500 to "tylko" 50% . Rządy PIS-u są oparte na kłamstwie i rozdawaniu pieniędzy na tzw. + (y) w zamian za głosy na które liczą w wyborach 10 maja . Oby się tylko nie zawiedli .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group