Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5861
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: ZUS otworzył się na osoby z niepełnosprawnością

Niedziela, 22 maja 2016, 6:45
Autor: red
Wałbrzych: ZUS otworzył się na osoby z niepełnosprawnością
Fot. organizatorzy
Warsztaty na wózkach inwalidzkich dla pracowników ZUS, porady ekspertów, bezpłatne badanie słuchu, wystawa prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, zakładanie profili w e–urzędzie ZUS i NFZ– tak minęły Dni Otwarte dla Osób Niepełnosprawnych
w wałbrzyskim Oddziale ZUS.

Bariery mentalne i architektoniczne, z jakimi na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnością, były tematem warsztatów dla pracowników wałbrzyskiego Oddziału ZUS. Zajęcia prowadzili instruktorzy z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która od 1988 roku zajmuje się wspieraniem osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego oraz edukowaniem osób pełnosprawnych. Pracownicy ZUS najpierw wysłuchali krótkiego wykładu o tym, kiedy i jak warto zaoferować pomoc osobom z niepełnosprawnością. Najbardziej pouczająca była jednak część praktyczna, podczas której uczestnicy zajęć usiedli na wózkach inwalidzkich i próbowali poruszać się w ten sposób wokół budynku Oddziału. Z zawiązanymi oczami przekonali się też, jak porusza się osoba niewidoma i niedowidząca.
- Od wielu w swojej pracy mam kontakt z osobami niepełnosprawnymi. Wydawało mi się, że wiem, jak powinienem się zachowywać w ich obecności. Po dzisiejszych zajęciach, kiedy sam usiadłem na wózku inwalidzkim wiem jednak, że nie wiedziałem tak naprawdę nic – mówi Jarosław Zając, Naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w wałbrzyskim ZUS.

Pracownicy Zakładu podczas Dni Otwartych udzielali informacji w ramach specjalnych punktów informacyjnych na szczawieńskim deptaku i w Domu Zdrojowym. Ostatniego dnia do współpracy Oddział zaprosił zaprzyjaźnione instytucje: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Narodowy Fundusz Zdrowia, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Eksperci udzielali porad na Placu Grunwaldzkim przed budynkiem Oddziału. Wałbrzyszanie chętnie korzystali z bezpłatnego badania słuchu. W akcję włączyły się także Warsztaty Terapii Zajęciowej z ul. Ogrodowej, których uczestnicy rozdawali przechodniom materiały edukacyjne. Wewnątrz budynku klienci mogli uzyskać dostęp do e-ZUS, czyli Platformy Usług Elektronicznych i Zintegrowanego Informatora Pacjenta, czyli serwisu internetowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group