Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2803
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

10 lat minęło

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 20 kwietnia 2010, 19:37
Aktualizacja: 19:38
Autor: red
Od 10 lat tworzą dla siebie i dla publiczności
Fot. organizatorzy
10–letni dorobek Grupy Twórczej „BIKAWOK” będzie można zobaczyć w Galerii „48” Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Białym Kamieniu.

Jubileuszowy wernisaż zaplanowano na 22 kwietnia na godzinę 18.00.

Grupa Twórcza „BIKAWOK” powstała na przełomie 1999/2000 roku.

Impuls powstaniu grupy nadała Danuta Polakowska-Rawicka (malarka). Kierunki strategiczne wyznaczył rzeźbiarz Józef Mierzwa, a realizacją musiał się zająć Stanisław Białowąs, zaś opieką mentorską malarz i rzeźbiarz z Sokołowska Stanisław Olszamowski– jeden z nielicznych już dziś uczniów Xawerego Dunikowskiego.

10 lat to jakby niedużo, ale udało się dokonać kilku rzeczy, szczególnie w ruchu plenerowym. „Przy okazji” GT „BIKAWOK” zainicjowała utworzenie Galerii Słowa i obrazu im. o. Pio w Wałbrzychu – Nowe Miasto oraz najprawdopodobniej jedynej na świecie Galerii „REMIZA” w Sławie Śląskiej w jednostce pożarniczej przy zachowaniu pełnej sprawności bojowej.

Konsekwencją istnienia GSiO im. o. Pio była też inicjatywa zorganizowania Wałbrzyskich Spotkań Muzycznych w Wałbrzychu – Nowe Miasto w kościele pw. MBNP, które to wraz ze wspomnianą Galerią tętnią swoim życiem. Ponadto wykonano i doprowadzono do uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej w domu Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku oraz stałej ekspozycji rzeźby wielkowymiarowej w Parku Sokołowskim.

W organizowanych przez GT „BIKAWOK” plenerach oprócz osób posiadających wysokie kwalifikacje artystyczne bierze udział zawsze pewna liczba debiutantów, z których około 20 wyrosło na malarzy i jeden na rzeźbiarza, co wywołuje mobilizujące postawy twórcze. Prace malarskie GT „BIKAWOK” wystawiane już były w Niemczech w ramach współpracy partnerskiej z Wałbrzychem.

Obecni członkowie GT „BIKAWOK” to osoby w dużym stopniu samodzielności twórczej i organizacyjnej z różnych miejscowości.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group