Sobota, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 2269
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: 10 lat współpracy Boguszowa–Gorc z Radzionkowem i Dobrym Miastem

Środa, 12 czerwca 2013, 6:27
Aktualizacja: 7:10
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: 10 lat współpracy Boguszowa–Gorc z Radzionkowem i Dobrym Miastem
Fot. użyczone
7 czerwca 2013 roku Boguszów–Gorce, Dobre Miasto i Radzionków obchodziły X–lecie współpracy partnerskiej. Z tej okazji w Radzionkowie, mieście w którym podpisane zostało trójstronne porozumienie dotyczące partnerskiej współpracy pomiędzy gminami, odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich miast.

Kontakty miast sięgają roku 2001, kiedy to Gustaw Jochlik - były burmistrz Radzionkowa złożył na ręce ówczesnego burmistrza Boguszowa- Gorc Mariana Nogasia pismo zapraszające do nawiązania współpracy partnerskiej. W swojej odpowiedzi włodarz Boguszowa- Gorc z ogromnym zaszczytem przyjął propozycję oraz zaproszenie do odbycia dwudniowej wizyty w Radzionkowie.

Ponad rok później, dokładnie 30 grudnia 2002 roku, Rada Miejska w Boguszowie- Gorcach podjęła uchwałę o nawiązaniu współpracy partnerskiej z Gminą Radzionków i Dobre Miasto. Do uroczystego podpisania porozumienia, którego jubileusz właśnie świętowano, doszło 26 czerwca 2003 roku w Radzionkowie.

W początkowej fazie kontaktów współpraca koncentrowała się przede wszystkim na sferze kulturalnej. Miasta uczestniczyły w plenerach artystycznych, podziwiały galerie lokalnych i zagranicznych artystów. W miarę rozwoju stosunków partnerskich zaczęto organizować również wymianę grup lokalnej społeczności, które przyjmują po dzień dzisiejszy przeróżne formy: są to przede wszystkim turnieje sportowe: szachowe, koszykówki, konferencje, uroczystości gminne, konkursy, festiwale, wystawy, targi.

Partnerstwo miast to okazja do wielu spotkań. Ma ono ogromne znaczenie dla zrozumienia kultur i stylów życia. Integracja mieszkańców, nawiązujące się osobiste przyjaźnie, szczególnie między młodymi ludźmi, stanowią podstawę dla rozwoju łączących miasta stosunków. Każde spotkanie, każdy kontakt międzyludzki owocuje, gdyż zawsze można coś dać od siebie i coś otrzymać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group