Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1844
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

13. Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 24 października 2012, 9:31
Autor: Michalina
Fot. Michalina
W Wałbrzyskim Ośrodku Kultury, we wtorek, 23 października odbyła się 13. Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku. Zaprezentował się Krzysztof Grabowski z dwoma monodramami, które wygrały w tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora. Był to spektakl „Patryk K.” na podstawie różnych tekstów Jerzego Pilcha i „miłka” według „Piaskownicy” Michała Walczaka– połączone one zostały ze sobą w bardzo ciekawy sposób i razem stworzyły spójną całość– analizę psychiki mężczyzny.

Aktor, otoczony bardzo skromną ilością rekwizytów, co jeszcze mocniej skupia uwagę na jego słowach i gestach, zarysowuje przez publicznością problemy z jakimi spotyka się człowiek, mężczyzna począwszy od trudnego dzieciństwa i nieznośnej relacji z ojcem, aż do momentu, kiedy przychodzi pora na miłość i potrzeba bliskości, a wszystko wokół zdaje się być fałszywe, złudne i zawodne. W bardzo lekki sposób mówi o rzeczach na pozór błahych i zabawnych, budzi sympatię i politowanie, ale po chwili refleksji, patrząc na niego, widz czuje jego cierpienie i wagę problemów. Wszystko przedstawione jest w formie zbliżonej do tak zwanej „stand- up comedy” i bardzo oddziałuje na publiczność.

Druga część- według „Piaskownicy”, to obraz relacji między dorosłymi i toku myślowego mężczyzny przedstawiony poprzez dziecięcą zabawę, przepychankę i sprzeczki. Bohater bawiąc się tworzy odrębny świat, w którym chciałby funkcjonować. Spotyka też dziewczynę, której wcale nie chce dać miejsca w swoim życiu, samemu wkraczając powoli w jej życiową przestrzeń. Mocno symboliczny, wzruszający i niebanalnie podsumowany spektakl.

Bardzo prosta i trafiająca do każdego, a jednocześnie silna i wymowna forma przekazu, jaką jest monodram, sprawdziła się w przypadku wałbrzyskiej publiczności. Przed spektaklem Krzysztof Grabowski chętnie rozmawiał i żartował z przybyłymi widzami, a później oczarował ich profesjonalną grą aktorską i pomysłami dobrze wykorzystującymi przestrzeń w WOKU.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group