Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4720
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 143 miliony złotych Wałbrzych wydaje na działania związane z pomocą społeczną

Sobota, 3 marca 2018, 16:46
Aktualizacja: 17:07
Autor: PAW
Wałbrzych: 143 miliony złotych Wałbrzych wydaje na działania związane z pomocą społeczną
Fot. red
To suma olbrzymia. Czy zatem tych pieniędzy wałbrzyszanie, którzy nie zawsze potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach, otrzymują wystarczającą ilość?

Szefowa wałbrzyskiego MOPS-u Grażyna Urbańska uważa, że z roku na rok, w kwestii pomocy społecznej, rośnie liczba zadań spoczywających na barkach samorządu, a coraz mniej środków napływa na realizację zadań z budżetu państwa.
- Wciąż głównymi powodami korzystania rodzin z pomocy społecznej są bezrobocie, które jednak znacząco spadło, co i my odczuliśmy, niepełnosprawność, długoletnia choroba - informuje Grażyna Urbańska.

Jak wynika ze statystyk przygotowanych przez wałbrzyski MOPS, w ostatnich latach najwięcej osób korzystających z pomocy, to mieszkańcy tzw. starych dzielnic Wałbrzycha - Sobięcina, Nowego Miasta, Strego Zdroju i Podgórza. Tam około 15 procent mieszkańców jest objętych pomocą MOPS-u. Ta sytuacja znacznie lepiej wygląda w dzielnicach takich jak Piaskowa Góra, czy Podzamcze, gdzie średnio 3 procent mieszkańców korzysta z pomocy społecznej.
- W 2017 roku dla przykładu około 1200 osób skorzystało z zasiłku okresowego, a w 2013 roku takich osób było 3 tysiące - mówi Grażyna Urbańska. - Liczba osób pozostających w domach pomocy społecznej utrzymuje się na podobnym poziomie od lat, ale wydaliśmy w zeszłym roku 6,5 miliona złotych na ten cel.

Jak wynika ze statystyk, spora grupa tych osób przebywa w domach opieki społecznej poza granicami naszego miasta, a zaledwie około 90 znalazło opiekę w Wałbrzychu. Ta sytuacja wkrótce zmieni się na lepsze, bowiem w dzielnicy Biały Kamień powstanie kolejny taki dom, gdzie znajdzie miejsce kilkudziesięciu wałbrzyszan.
- Dużego wsparcia potrzebują osoby z problemami opiekuńczo-wychowawczymi - mówi szefowa MOPS-u. - Nasi pracownicy oczywiście starają się docierać do tych rodzin i pomagać im wyjść z kryzysu. Mamy ponad 20 asystentów rodzinnych, którzy doskonale znają problemy wielu wałbrzyszan.

Sporą grupę osób objętych pomocą społeczną stanowią dzieci. Jest ich obecnie około 600. Smutne jest to, że coraz bardziej odczuwalny jest brak chętnych do pracy w opiece społecznej. Nie zachęcają niestety do tego zarobki, które w początkowym okresie pracy wahają się w granicach 1500-1800 zł netto.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group