Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 2247
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 50 lat Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu

Środa, 15 stycznia 2014, 7:30
Aktualizacja: 15:53
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: 50 lat Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
Rok 2014 to rok szczególny dla Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, ze względu na 50–lecie istnienia tej placówki. O jubileuszu i planach artystycznych Teatru podczas wczorajszej konferencji prasowej mówiła Danuta Marosz, Piotr Ratajczak oraz Michał Walczak.

Jubileuszowy sezon artystyczny w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym rozpoczął się już we wrześniu 2013 roku. Na miłośników teatru i widzów czeka wiele atrakcji, których kulminacją będzie Premiera Jubileuszowa 50-lecia Teatru, która odbędzie się 21 listopada 2014 r. Mottem 50 sezonu artystycznego jest: „NORMALSI: ŻADNYCH HEROSÓW. DEKALOG”.

„Nasze urodziny, nasze istnienie jako scena samoistna datuje się od 1964 roku. Rozpoczęliśmy „Zemstą”. Co będzie na gali tegorocznej, to na razie pozostanie tajemnicą. Na rok bieżący zaplanowaliśmy 14 premier. Jeśli się wszystko powiedzie, to może będziemy korzystać ze środków Ministra Kultury, bo złożyliśmy 4 aplikacje do Programów Operacyjnych Ministra i 2 aplikacje złożyło Stowarzyszenie Szaniawskiego - powiedziała Danuta Marosz – Dyrektor Naczelny Teatru, po czym dodała: „Chcielibyśmy bardzo w tym roku zaskakiwać Państwa, przypominać się wałbrzyszanom. Rozpoczęliśmy SZANIAWINGIEM, który jest kontynuowany co miesiąc. Czytali już nasi pracownicy, czytali nasi widzowie, czytała wałbrzyska władza i vipy. Teraz szykujemy się z kolejnym SZANIAWINGIEM – w czwarty czwartek miesiąca czytamy teksty Szaniawskiego, co nie jest takie proste. Nasz patron jest trochę zapomniany. Ale na pewno jak skończy się ten nasz jubileusz, to będziemy jedynym miastem, w którym mieszkańcy przeczytali prawie wszystkie dzieła Szaniawskiego”.

W roku kalendarzowym 2014 Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaplanował wiele premier. Już 17 stycznia zaprezentowany zostanie 3 odcinek Wałbrzyskiego Serialu Kabaretowego DOM AKTORA. 31 stycznia – PAMIĘTNIKI WAŁBRZYSZAN – „Fotoplastikon” i „Chodźcie, zbudujemy sobie eine stadt”. 14 lutego WIELCY INNI – stand up Mirosławy Żak a 28 lutego DEKALOG: „Opowieści plemienne”. 14 marca również DEKALOG: „Volare”. W kwietniu królował będzie stand up a 9 maja na widzów czeka DEKALOG: „Krótki spektakl o miłości”. 7 czerwca również DEKALOG. W czerwcu odbędą się też XI Dni Młodego Teatru. DEKALOG powróci 26 września, kiedy to wystawiony zostanie „Męczennik” Mariusa von Mayenburga a 3 października – „Made Baby” Gianiny Carbonariu.

Ponadto w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym w ramach projektu WIĘCEJ niż TEATR odbędą się warsztaty teatralne „Trzeci Teatr”, „Cienie teatru” i „Teatralna [de]KONSTRUKCJA V”. Kontynuowane będzie czytanie Szaniawskiego zgodnie z projektem SZANIAWING a także organizowane będą debaty dotyczące przedstawień. W dniach od 25 do 30 listopada odbędą się też XII Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne.

„Dla mnie DOM AKTORA jest powrotem do Wałbrzycha. Było to dla mnie zetknięcie z teatrem w podróży. Teatr ma dla mnie element wędrówki, spotkania, dynamiki, która często w instytucjach stabilnych jest trudna do uchwycenia. Gdy się trochę wyjdzie z tego teatru, zacznie jeździć, albo uruchomi dynamikę w procesie twórczym, to odkrywa się urok tego, że teatr jest związany z podróżą. Dla mnie bazą jest Warszawa i jakieś problemy miasta, w którym żyję na co dzień. Miasto jest dla mnie obszarem, gdzie jest duża dynamika procesów społecznych. DOM AKTORA jest powrotem do Wałbrzycha, do początków. Również w sensie teatralnym wyjście naprzeciw takiej formie, która jest odarta z aspiracji, żeby było to bardzo przygotowane przedstawienie. Bardzo lubię takie formy, gdzie aktorów trzeba trochę otworzyć na tworzenie, na współtworzenie, na to, żeby trochę improwizowali. I tego ducha takiej dynamiki, wędrówki, procesu twórczego chciałem uruchomić tutaj” - powiedział Michał Walczak – reżyser „Tajemnicy Hotelu Sudety” – 3 części Wałbrzyskiego Serialu Kabaretowego DOM AKTORA

Równie interesująco prezentują się plany Teatru niezwiązane bezpośrednio z przedstawieniami i spektaklami, tylko z wykorzystaniem przestrzeni wokół Teatru.

„Jeżeli dobrze powiodą się nasze rozmowy z Panem Prezydentem i Gminą Wałbrzych, to powstanie nowa przestrzeń wokół Teatru. Już jest prawie na ukończeniu Skwer Szaniawskiego. Wjazd do Teatru wygląda już całkiem inaczej. Jest już podświetlenie do miejsca, w którym postawimy popiersie Szaniawskiego. Prowadzimy na razie rozmowy z rzeźbiarzami. Otwarcie Skweru Szaniawskiego to będzie świetny moment, żebyśmy wspominali Szaniawskiego. Jeśli się wszystko powiedzie, to będzie miejsce, gdzie postawione zostaną także duże krzesła, fotele teatralne, więc będzie można przycupnąć koło teatru, posiedzieć” – powiedziała Danuta Marosz

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group